Лекари и учени от цял свят се съмняват дали обяснението за смъртните случаи от новия коронавирус при по-млади хора се дължи именно на цитокиновата буря, пише „Ню Йорк таймс“.


Още в началото на пандемията се появи хипотезата, че по-младите пациенти с COVID-19, които стигат до хоспитализация и по-късно умират, всъщност са жертва на т.нар. цитокинова буря. Това е процес на имунната система, при който тя влиза в огромен режим на работа и убива не само вирусните клетки в организма, а и здрави такива. Цитокиновата буря води до увреждане на някои тъкани и процеси в човешкото тяло.


Голямата мистерия защо някои хора се разболяват от тежък коронавирус остава, а съмненията в ефекта на цитокиновата буря се засилват.


Няколко проучвания в последно време сочат, че едва ли цитокиновата буря е причината за смъртта на пациентите. Според д-р Ранди Крон, професор по педиатрия и обща медицина в университета в Алабама, който години наред изучава именно цитокиновите бури, тези на пациенти с COVID-19 се различават по химичния си състав.


До момента идеята за имунната свръхреакция на организма се върти само около един конкретен цитокин – интерлюкин-6 или ил-6. С първоначалните данни от Китай и по-късно от Италия, лекарите открили, че пациентите с тежък коронавирус имат високи нива на този цитокин в кръвта си. Те били третирани с медикаменти, които блокират производството му и