Фиктивните фирми и недвижимите имоти продължават да предоставят на богатите широки възможности за избягване и укриване на данъци", се посочва в доклада.

Свързани новини

29.10.2023 07:40

ЕС предлага глобален данък за милиардерите

Видян 8789 пъти | Коментари 0
Гласували 0 рейтинг: 0.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

Правителствата трябва да въведат глобален минимален данък върху богатството на свръхбогатите, които използват фиктивни дружества, за да прехвърлят дивиденти и да притежават собственост, предлага изследователската група на EС Tax Observatory.

В доклад Обсерваторията твърди, че 2% данък върху богатството на 2750 милиардери в света би могъл да събере около 236 млрд. евро (250 млрд. долара) годишно. Понастоящем милиардерите използват вратички, за да избегнат някои форми на подоходен данък, в резултат на което ефективните данъчни ставки са едва 0-0,6 % от общото им богатство, твърди базираната в Париж организация за наблюдение на данъчното облагане. Данъците върху доходите, с които се облагат богатите, които не се възползват от вратичките, в крайна сметка достигат между 20 и 50 %, се посочва в доклада.


Фиктивните фирми и недвижимите имоти продължават да предоставят на богатите широки възможности за избягване и укриване на данъци", се посочва в доклада.

"Тези холдинги се намират в сивата зона между избягването и укриването на данъци. Доколкото те са създадени с цел избягване на данъка върху доходите, те с основание могат да се разглеждат като по-близки до укриването на данъци."

Водещият икономист на Обсерваторията Габриел Зукман изказа предположението, че минималните ставки са най-мощният инструмент за справяне с пропуските в съществуващите данъчни системи, тъй като те гарантират, че независимо от това какви мерки за избягване на данъци се използват, събраният данък не може да падне под определена сума.


"Това е логичната следваща стъпка след глобалния минимален данък върху многонационалните компании, който показва, че е възможно държавите да се споразумеят за минимални данъчни ставки", заяви Зукман.

Бяха необходими години на преговори, преди през 2021 г. да бъде сключено знаково споразумение между 140 държави и територии, с което се налага глобална минимална данъчна ставка от 15% за най-големите мултинационални компании. Идеята беше да се попречи на мултинационалните компании да използват счетоводни и правни маневри, за да прехвърлят приходите си в убежища с ниски данъци или без данъци. Планът обаче е отслабен от вратички в законодателството и ще събере само малка част от предвидените приходи, според данъчния надзор.


 


 



Добави в:
Svejo.net svejo.net
Facebook facebook.com

19min.bg си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 05 май 21:00ч.

Специален отдел Q: Писмо в бутилка

Режисьор: Ханс Петер Моланд
В ролите: Фарес Фарес Assad Николай Ли Карл Мьорк Джохан Луис Шмид Роуз Кнудсен Пол Свер Хаген Джоханъс

виц на деня


"Моля, не повръщайте под масите! И там има ора..." - Надпис във врачанска кръчма

към хороскоп хороскоп

везни

Спонтанно предложение от ваша страна да направите услуга

Спонтанно предложение от ваша страна да направите