26.01.2022 16:21

Сребро за България на европейското по ски ориентиране

Видян 1107 пъти | Коментари 0

Станимир Беломъжев спечели сребро на продължаващото край Чепеларе европейско първенство по ски ориентиране. Българинът се нареди втори на дългата дистанция, като по 30-километровото трасе финишира само 20 секунди след норвежеца Йорген Баклид. Бронзовият медал остана за Андрей Ламов от Русия.

„Много тежко състезание, обикновено изминаваме разстоянието за около 90 минути, сега ни бяха необходими 120… При температура минус 12 градуса, силен вятър и снеговалеж съм щастлив, че стигнах до медалите.

Тактиката ми бе да запазя енергия за третия финален кръг, който бе най-изморителен. Това отличие бе много важно както за мен, така и за българското ориентиране, което отново доказа, че е способно на европейски и световни успехи. Надявам се това да бъде забелязано от хората, от които зависи развитието на спорта у нас. Днес стартираме в последната дисциплина на първенството щафетата с надежда за ново добро класиране,“ заяви Беломъжев минути след финала.

Той е с впечатляваща визитка, в която блестят една световна титла за мъже (2017 г.) и две за младежи. Наред с това Станимир е трикратен световен шампион от университетски надпревари.