Един на всеки 8-9 души у нас страда от някакъв вид психично разстройство през живота си. Тревожността е най-често срещаният проблем сред българите. Причините се дължат на кризите, които ни съпътстват - пандемията от COVID-19, войната в Украйна, инфлацията.


„Това са реални проблеми, които водят до това да си в едно състояние на повишена тревожност. Така ставаш сутринта, така минаваш през деня. Много често е свободно плаваща – хората се чувстват тревожни без да знаят защо. За да разберат, трябва да получат адекватна помощ от специалист“, казва доц. Михаил Околийски, представител на СЗО за България, предаде бТВ.


Данните на СЗО са подобни - всеки осми страда от някакво психично разстройство. По думите на доц. Околийски най-честите проблеми са тревожните разстройства, депресивните състояние и злоупотребата с вещества.


„За да намалят това напрежение мъжете пият алкохол, жевните също или злоупотребяват с медикаменти. Проблемът се кумулира докато не избухне с по-сериозен симптом – нежелание да ходиш на работа, неудоволствие от нещата, които са ти носили наслада“, казва доц. Околийски.


Пандемията изиграва много негативна роля върху психичното здраве на хората.


„Нашите анализи показват, че процентът се е увеличил. Увеличил се е приемът на психотропни вещества. По-често се търси помощ от специалист. Увеличило се е и насилието между хората. Това са знаци, че хората страдат психически“, допълва още той.


Той изброи симптомите на един психологичен проблем.  


„Загуба на желание за ежедневни дейности, загуба на сън или събуждане нощно време, липса на апетит или свръхапетит, увеличаване на теглото. Когато има повече от три симптома, човек трябва да се замисли какво се случва“.


И докато останалите европейски страни взимат мерки за психичното здраве, българската държава не покрива почти никаква психологична помощ и хората са оставени да се справят сами. Често се налага да плащат за помощта на добри специалисти и това допълнително води до обедняване.