Свързани новини

11.03.2009 08:37

Групата на Марио Николов прибрала над 40 млн. лв. ДДС

Видян 2253 пъти | Коментари 0
Гласували 0 рейтинг: 0.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

Групата на Марио Николов се разследва за източването на над 40 млн. лева ДДС, съобщава вестник "Монитор" като се позовава на свои източници от Съдебната палата. В центъра на далаверата е една от разследваните за източване на европари фирми - месокомбинатът "Родопа", съобщи БГНЕС. В началото на 90-те години, още докато дружеството е било държавно, са били поръчани от САЩ 5 поточни линии за преработка на месо. Цената на съоръженията е била приблизително $100 000. Когато оборудването пристига у нас, поточните линии не се пускат в обращение, а се оставят на склад, без дори да се разопаковат. Няколко години по-късно дружеството става частно и новите собственици набързо преоценяват поточните линии. Новата им стойност обаче вече е 40 млн. лева. На тази цена те са продадени на друга фирма. По време на разследване на сделките обаче става ясно, че дружеството, което купува машините, е фиктивно и то е създадено с цел да се източи ДДС от покупката на поточните линии.
По тази схема машините са се прехвърляли между няколко фиктивни фирми в продължение на години. От всяка сделка купувачът "заработвал" по 8 млн. лева ДДС, което държавата му възстановявала. Тези пари се делели между всички участници в схемата. През цялото време всяка фирма начислявала амортизация на съоръженията, без машините реално да се ползват. Поточните линии стояли неразопаковани в склад на "Родопа". През 2005 г. машините били бракувани и пак фиктивно продадени за старо желязо в чужбина. Година по-късно била пусната поръчка до германска фирма, която да достави поточни линии за месопреработка. Разследващите били потресени, когато установили, че германците "доставили" на "Родопа" същите машини, които дружеството купило преди години от САЩ. Документите на поточните линии били фалшифицирани. В тях било записано, че съоръженията са чисто нови, произведени в Германия. За покупката им пък дружеството получило 7,5 млн. евро субсидия от САПАРД. Именно тази машинация била засечена от ОЛАФ и започнало разплитането на схемата.
Една от фиктивните фирми на групата на Марио Николов дала 15 млн. лева за софтуер за гушене на патици. Парите били платени на американското дружество Kingston International. По-късно софтуерът бил препродаван между няколко различни дружества, като от всяка сделка фирмата купувач "си възстановявала" по 3 млн. лева ДДС от държавата. При проверка на данъчните обаче далаверата лъснала. Оказало се, че безценният софтуер всъщност представлявал празен диск. Проверка на ФБР пък показала, че фирмата - производител в Америка, въобще не съществува. Въпреки това по тази схема са били източени от държавата над 12 млн. лева. Когато данъчните усетили врътката, запорирали сметките на участниците в схемата и предали материалите в прокуратурата. Преди месец стана ясно, че срещу шуменския бизнесмен Марио Николов и аверите му е започнала проверка от прокуратурата. В момента Николов и осмина от тях са подсъдими за кражбата на 7,5 млн. евро по програма САПАРД. Държавните обвинители обаче са надушили следите му и във втора схема за източване на еврофондовете. По нея Николов и още няколко души са прибрали други няколко милиона. Прокуратурата очаква резултатите от няколко съдебни поръчки от Холандия, Франция, Италия, Швейцария и Германия. Чак след това ще могат да бъдат повдигнати и новите обвинения срещу шуменския бизнесмен и аверите му.



Добави в:
Svejo.net svejo.net
Facebook facebook.com

19min.bg си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 28 април 21:00ч.

Специален отдел Q: Ловци на фазани

Режисьор: Микел Норгард
В ролите: Николай Лий Коос, Фарес Фарес, Пилу Асбек, Давид Денсик, Даника Чу

виц на деня

Детето на японка и българин е странна комбинация: Много му се работи, ама го мързи да стане.

към хороскоп хороскоп

лъв