Свързани новини

15.05.2009 11:37

Държавата контролира медиите в България

Видян 1669 пъти | Коментари 0
Гласували 0 рейтинг: 0.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

Докато в България търсенето на виновници за "избирателното" спазване на медийния закон продължава, медийният образ на страната в чужбина е ясен: в България не може да се говори за независими медии.


Такава е позицията и на директора на телевизия Дойче Веле Кристоф Ланц. Медийният закон в България е предмет на постоянно обсъждане в общественото пространство. Появяваха се сигнали, че Съветът за електронни медии спазва Закона за радио и телевизия само избирателно, че има нарушения при конкурсите за лицензи. България да има нов медиен закон още преди края на 2009 година, когато страната трябва да хармонизира нормативната си база за медиите с тази на Европейския съюз. Това изискват медийните експерти в страната. Една от възможностите за повишаване качеството на медийното съдържание според тях би било въвеждането на радио-телевизионна такса, която в България не се плаща от 1998 година. Липсата на такава такса обаче е причина и за много по-сериозно негативно развитие на медийния ландшафт, смята Кристоф Ланц, директор на телевизия Дойче Веле.
"На теория медиите в България имат всички законови условия да бъдат независими. На практика обаче, и тук използвам резултатите от доклада на "Репортери без граници", свободата на печата е най-ограничена в България в сравнение с всички останали страни-членки на ЕС. И според мен е ясно откъде идва проблемът. На хартия свободата на печата е регламентирана, но при липсата на такса за радио и телевизия, каквато има в Германия например, която няма нищо общо с държавния бюджет, не може да има независими медии. Щом има медии, които се издържат изцяло от държавата, съвсем нормално е тя да упражнява контрол над тях и над общественото мнение", казва още Кристоф Ланц, директор на телевизия Дойче Веле.
За икономическа независимост на медиите, според Кристоф Ланц, може да се говори, само когато съответната медия получава необходимите й финансови средства без значение какво излъчва или пише. А финансовата независимост от своя страна осигурява свободата на мислене. "Недопустимо е управляващото мнозинство да определя коя медия колко пари ще получи. Защото това е средство за упражняване на натиск и никой не бива да се заблуждава: така се купуват изгодни за правителството медийни позиции", казва още Кристоф Ланц. Като друг проблем за свободата на печата в България Кристоф Ланц посочва и неясните икономически структури, свързани с корупцията в страната: "Чрез тези организации също се оказва влияние върху държавните и частните медии. Това са проблеми, които не могат да бъдат решени за един ден. Процесът на трансформация от комунистическа диктатура в демократична държава не може да се случи от един ден за друг, не може да се случи дори и за 15-20 години", подчертава Кристоф Ланц, директор на телевизия Дойче Веле. Информацията е цитирана от БГНЕС.



Добави в:
Svejo.net svejo.net
Facebook facebook.com

19min.bg си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 28 април 21:00ч.

Специален отдел Q: Ловци на фазани

Режисьор: Микел Норгард
В ролите: Николай Лий Коос, Фарес Фарес, Пилу Асбек, Давид Денсик, Даника Чу

виц на деня

Блондинка опитва да постъпи на работа в полицията.

Възрастният шеф в полицията я поглежда и пита:

- Ще ви задам няколко въпроса. Колко е две по две?

- Ъъъъ, четири.

- Добре. Корен квадратен от 100?

- Ами, десет!

- Отлично. Кой е убил Ботев?

Блондинката замълчава.

- Не знам, - накрая казала тя.

- Добре, помислете и елате утре

Блондинката се обажда на приятелка. Тя я пита:

- Взеха ли те на работа?

- Не само, че ме взеха, но вече ми поръчаха и разследване на убийство!

 

 

към хороскоп хороскоп

дева

Денят е подходящ да се фокусиране върху детайлите

Денят е подходящ да се фокусиране върху детайлите.