02.04.2009 09:36

Роби Кийн попари надеждите ни за ЮАР'2010

Видян 1484 пъти | Коментари 0
Гласували 2 рейтинг: 1.0000

Това, което футболните ни национали загубиха с четирите си поредни равенства по пътя към ЮАР'2010, вчера го понаваксаха с чудесната си победа над Кипър. Лошата новина за нас е, че в Бари Италия не успя да победи съперника ни за второто място в групата Ейре, предаде БГНЕС.

Срещата премина в значително по-бавно темпо отколкото тази между България и Кипър. Изглежда и италианците, и ирландците не бяха се възстановили напълно от мачовете си преди четири дни - съответно срещу Черна гора и България. Почти през целия мач Италия игра в намален състав, тъй като Пацини получи червен картон още в 4-тата минута. Това логично доведе до повече владеене на топката от страна на Ейре, но разиграванията на детелините бяха предвидими и не вещаеха опасност. Известно разнообразие имаше единствено в играта на Кийн и Хънт, но идеите им не срещаха достатъчна подкрепа от съотборниците им. Единствената по-опасна ситуация, създадена от гостите през първото полувреме, бе страхотна тупалка на Стивънсън, отразена обаче с вещина от Буфон. Италианците действаха по-икономично, но по-ефективно, свидетелство за което бе голът на Якуинта в 10-ата минута, с който скуадра адзура поведе в резултата. През второто полувреме домакините приеха напълно играта в своята половина, разчитайки на контраатаки. Макар и с човек по-малко, Италия се защитаваше хладнокръвно и майсторски. Което всъщност не бе чак толкова трудно с оглед стихийната, тромава и все така безидейна атака на детелините. Ирландците разиграваха типично по британски - напредване отляво, напредване отдясно, последвано от изсипване на топката в наказателното поле пред Буфон - пък там каквото стане. Италианските атаки, макар и редки, бяха значително по-опасни. Детелините обаче постоянно усилваха натиска и търпеливо чакаха своя час. И той дойде в 82-рата минута, когато Кийн се оказа най-съобразителен при едно разбъркване пред Буфон и изравни резултата с отмерен, точен удар. В оставащите до края на мача минути Ейре дори можеше да грабне победата - пред Буфон завря и закипя и само неточният мерник на ирландските нападатели спаси адзурите от позорна загуба. В крайна сметка до нов гол не се стигна и мачът справедливо звърши 1:1. По този начин Италия и Ейре се укрепиха съответно на първото и второто място в нашата квалификационна група. След победата над Кипър разликата между нашия тим и този на Ейре стана от 7 на 5 т. - но дори намаляла, преднината доста трудно може да бъде стопена. Все пак шансовете България да играе на бараж за световното първенство в ЮАР остават, но доколко реални са те - предстои да разберем.