Свързани новини

12.12.2014 13:38

НЕК очаква да приключи годината с 600 млн. лв. загуба

Видян 1025 пъти | Коментари 0
Гласували 0 рейтинг: 0.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

,,Националната електрическа компания" (НЕК) ще приключи 2014 г. с чиста загуба от 600 млн. лв. и общи дългове, надхвърлящи 3.5 млрд. лв, коментира пред журналисти директорът на държавната фирма Петър Илиев, който бе назначен на поста миналата сряда. Според него финансовото състояние на дружеството ще продължава да се влошава при сегашната структура на цената на електроенергията. Въпреки тежкото си състояние НЕК все още има резерви за оздравяване, но за целта трябва да се предприемат редица поправки в законите за енергетиката и за възобновяемите енергийни източници и всички участници на пазара да си поделят загубите, смята Илиев.


Само от началото на тази година до 30 октомври НЕК е натрупала загуба от 850 млн. лв. заради разликата в цените, на които общественият доставчик купува електроенергията от производителите, и определената от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) тарифа за бита и малките фирми. Реалната цена, на която НЕК трябва да продава, е 195-200 лв. за мегаватчас, а определената от ДКЕВР е 125 лв., което си е почти 100 процента загуба, каза Илиев на пресконференция в четвъртък.


Като се съгласил да оглави НЕК той се надявал, че загубата ще се компенсира от високите приходи от последните два месеца, когато заради студа се покачва потреблението на ток. Оказало се обаче, че над 200 мегавата от планираните количества през ноември и декември са били продадени авансово от предишното ръководство на свободния пазар, същото се отнася и за обеми през 2015 г., обясни шефът на НЕК. Затова в крайна сметка компанията ще завърши с небивала в историята й загуба.


Годината ще приключи и с общо 3.5 млрд. лв. задължения, от които повече от 1.2 млрд. лв. са към производителите на ток. Най-голям дял от борчовете е към двете американски централи ТЕЦ "Марица Изток" 1 и 3, с които НЕК вече била започнала преговорите за намаляване на цените по договорите за 15-годишно изкупуване на произведения от тях ток, но това не е най-големият резерв за намаляване на разходите на държавното дружество.


По думите на Илиев НЕК в началото на годината е получила 1 млрд. лв. заем от собственика си - "Българския енергиен холдинг", за да изплати голяма част от задълженията си към производители към онзи момент. Сега доставчикът плаща на електроцентрали, топлофикации и производители на възобновяема енергия (ВЕИ) около 60 процента от дължимите им суми и дори малко преди пресконференцията на среща с техни представители получил заплахи, че НЕК ще бъде дадена на съдия-изпълнител, разказа Илиев.


Той първо каза, че не смята да иска от ДКЕВР повишение на цената на НЕК, после обясни, че е на кантар да стори това, но накрая си даде една седмица да реши дали да внесе заявление за промяна на тарифата. "Но ДКЕВР ще ми се изсмее", добави Илиев.


Според него, ако не се промени нещо, "в следващите месеци НЕК ще затъва все повече и все повече". Той се оплака, че през годините НЕК е страдала не от начина на управлението й, а от това, че висши органи са й вменили проекти като хидровъзела "Цанков камък" и АЕЦ "Белене", на които се пада останалата част от задълженията на компанията. Друга причина за това положение са решенията на ДКЕВР, които по думите на Илиев са превърнали НЕК в социални грижи.


Той призова държавата да измисли механизми, по които да компенсира социално слабите, но не и да държи цените ниски за всички. По думите му, ако се реформира ценообразуването, НЕК може да оцелее и да оздравее.


Илиев посочи, че НЕК може да спести голяма част от сегашните си разходи, ако ДКЕВР предприеме няколко мерки. Едната е да се премахне задължението й да продава на електроразпределителните предприятия (ЕРП) нужната им енергия за технологичните загуби за едва 30 лв за мегаватчас, което е доста под пазарните цени. Другият начин за икономия на разходи е НЕК да е длъжна да купува от топлофикациите само електроенергията, произведена по високоефективен начин, а на останалите количества топлофикациите да им търсят купувачи на свободния пазар. Същият механизъм трябва да се приложи и към заводските централи.


За тези свои идеи Петър Илиев ще разговаря с ДКЕВР в следващите дни, както и ще търси подкрепа за промяна на законите за енергетиката и за възобновяемите енергийни източници. С корекциите той ще иска НЕК да получи право да контролира измервателните уреди на производителите на електроенергия, за да няма измами. Това можело да стане с онлайн наблюдение чрез уеб камери, които производителите да сложат за своя сметка.



Етикети
, ,
Добави в:
Svejo.net svejo.net
Facebook facebook.com

19min.bg си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 28 април 21:00ч.

Специален отдел Q: Ловци на фазани

Режисьор: Микел Норгард
В ролите: Николай Лий Коос, Фарес Фарес, Пилу Асбек, Давид Денсик, Даника Чу

виц на деня


"Моля, не повръщайте под масите! И там има ора..." - Надпис във врачанска кръчма

към хороскоп хороскоп

скорпион