Разбира се, различните хора имат различни нива на субективно възприятие на опасностите, медиите грижливо се стараят да вдигат тези равнища, особено през последните две и половина години на пандемия от коронавирус и последвалата я война.

Свързани новини

19.09.2022 11:23

Над милион депресирани у нас, как да се преборим с тревогите

Видян 1629 пъти | Коментари 1
Гласували 1 рейтинг: 5.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

От хомо сапиенс или разумни се превръщаме в тревожен човешки вид, пресмятат американските учени, които установиха на база на последните си изследвания в цял свят, че от 18 до 20 на сто от хората страдат от депресии и депресивни разстройства.


При население от 6,5 милиона души в България, това значи, че милион – милион и четвърт от българите са с различна степен на проблеми заради страхове и тревожност, по-потиснати са от нормалното. При младите този процент достига до 24 %, допълват ги руските психолози на база на своите проучвания.


Повече от две – трети или по-точно 68% от посетителите на психолозите са именно представители на новия надграден с тревожност човешки вид хомо сапниес.  


Разбира се, различните хора имат различни нива на субективно възприятие на опасностите, медиите грижливо се стараят да вдигат тези равнища, особено през последните две и половина години на пандемия от коронавирус и последвалата я война.


Социалните мрежи, естествено, също дават своя съществен принос за всяването на различни лични и общностни страхове, което личи по по-високия от средния процент на тревожност сред младите хора – те са и групата с най-голямо проникване на дигитализацията.
Как можем да контрираме, а с повече усърдие – да се справим с този проблем?


Ако вярваме прекалено на посланията в интернет, който както се разбрахме предимно ни натоварва и ни прави все по-тревожни, всичко се решава с позитивизъм. Дали е точно така?
От една страна т.нар. позитивизъм идва от – меко казано – неинформираност по библейската формула: „който трупа познание, трупа печал”. Съответно - който не трупа, не трупа!


Ако позитивната стратегия се развие в мислене и постоянна настройка – това е, което означава модната дума „майндсет”, тя може да се изроди в илюзия за неуязвимост. Ситуацията с коронавируса 19 показа, че доста негови стопроцентови отрицатели се изложиха на смъртна опасност и паднаха жертва или едва се спасиха от него.  


В България този проблем – илюзията за неуюзвимост тип „на нас не може да се случи” е станал народопсихология и затова е особено опасен.
Защото, както са категорични учените, страхът е


 



Добави в:
Svejo.net svejo.net
Facebook facebook.com

19min.bg си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

  • 001 народно възмездие 19.09.2022 11:47

    След като за 30 г управляващите и властимащите окрадоха собствения си народ до ниво мизерия и разпарчетосаха държавата, последните въведоха и собствено ноу-хау като прилежни слуги на глобалистите и САЩ и побъркаха изчезващото население от мерки и вредни за здравето т.н. ваксини срещу добре замислената и управлявана ковид пандемия с печалби от много милиарди и освен болести натресоха на хората и психични заболявания. Все повече се налага мнението за народен съд на предателите на род и Родина и продажници на националния интерес и сигурност за пари

RSS

Най-нови

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 05 май 21:00ч.

Специален отдел Q: Писмо в бутилка

Режисьор: Ханс Петер Моланд
В ролите: Фарес Фарес Assad Николай Ли Карл Мьорк Джохан Луис Шмид Роуз Кнудсен Пол Свер Хаген Джоханъс

виц на деня

Бате Гошо:

 

- Какво е секс прaвилото за есента?

- Пaртньорът с хремa е винаги отдолу!!!

 

към хороскоп хороскоп

лъв