29.05.2015 16:05

Магистратите ще декларират бижута и картини

Видян 591 пъти | Коментари 0
Гласували 0 рейтинг: 0.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

Магистратите вече ще декларират бижута и картини, масонството е изрично описано като несъвместимо с професията на съдия, прокурор и следовател. Това са част от промените в Закона за съдебната власт, разработени от Министерството на правосъдието е качени на сайта му за обсъждане, отбелязва Сега. В парламента вече отлежават два проекта за корекции в съдебния закон - на ГЕРБ и АБВ, но този на министерството засяга много повече аспекти на съдебната власт.


Освен затягане на проверките за конфликт на интереси и необяснимо богатство на магистратите, проектът предвижда преустройство на Висшия съдебен съвет, нова регламентация на командироването, конкурсите и дисциплинарните наказания в системата, както и за избора на съдебни заседатели, персонализиране на отговорността на ръководителите в прокуратурата, премахване на т.нар. предварителни прокурорски проверки.


Детайлизирана е уредбата за проверките на конфликт на интереси, имущество и почтеността. Като вещите лица и съдебните заседатели също ще декларират конфликт на интереси. Магистратите, членовете на Висшия съдебен съвет и инспектората към него при встъпването си, както и всяка година ще декларират пред Инспектората към ВСС (ИВСС) своето имущество, доходи, задължения, разходи както и тези на членовете на семействата си и на лицата, с които живеят на семейни начала. Тук влизат недвижимо имущество, всякакви превозни средства, селскостопанска техника и яхти, благородни метали, бижута, скъпоценни камъни, произведения на изкуството и нумизматични колекции, ако общата им стойност надхвърля 10 000 лв., банкови сметки за над 5000 лв., ценни книжа, подаръци или други безплатни облаги за над 500 лв., обучения и пътувания в чужбина и т.н. Декларациите ще са публични с изключение на частта им за банковите сметки и за продаденото имущество.


След подаването на декларациите ИВСС започва проверка по тях. Ако се установи несъответствие над 5000 лв., както и при данни за корупционно поведение тръгва допълнителна проверка. Ако нарушенията се потвърдят, магистратът ще бъде предаден на данъчните, както и на етичната и дисциплинарната комисия на съдебния съвет.

Като несъвместимо с магистратската професия е описано масонството - членството в общества, клубове и ложи и др., с тайни процедури, правила и ритуали.


Регламентирана е и процедура за иницииране на дисциплинарно производство срещу главния прокурор и шефовете на двете върховни съдилища. Това ще става по общия за всички магистрати ред – от 1/5 от членовете на ВСС или от министъра на правосъдието. За освобождаването им обаче ще трябва квалифицирано мнозинство на пленарния състав на съвета – 17 гласа.


Според проекта при изпълнение на функциите си всеки прокурор е подчинен на съответния по-горестоящ. Прекият му шеф го ръководи само по отношение на организацията на работата и администрирането на преписките. Ако някой горестоящ не е съгласен с действията и вътрешното убеждение на подчинените му прокурори, то той сам трябва да реши преписката. Това например означава, че ако някой шеф държи да бъде образувано дадено дело, а никой от подчинените му не е съгласен, то ръководителят трябва да сложи своя подпис на постановлението.


Членовете на Висшия съдебен съвет, разделен на две колегии, вече няма да напускат магистратската и адвокатската си дейност, докато са в кадровия орган, а ще продължават да работят. Но към съвета се създават три постоянни комисии с мандат 1 година, чийто членове ще бъдат командировани в тях и няма да извършват магистратската си дейност. Тези комисии ще са атестационна, дисциплинарна и етична. Членовете в тях, както и тези от съдебната и прокурорската колегия на ВСС, ще се избират директно от магистратите. В тях могат да влизат магистрати с ранг на върховен съдия. 


Членовете на ВСС вече ще гласуват явно, а вотът им задължително трябва да е положителен или отрицателен. Не се допуска да е „въздържал се”. Главният прокурор ще може да иска временното отстраняване на магистрати само ако имат повдигнати обвинения и то след сваляне на имунитета им.


Като част от конкурсите за съдебната власт се въвежда и есе, чрез което ще се преценяват общата култура и възгледите на кандидатите. А първоначалният изпит за влизане в системата ще включва и въпроси по международно право и права на човека. Квотата за външни назначения в системата се намалява на до 10%.




Добави в:
Svejo.net svejo.net
Facebook facebook.com

19min.bg си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 28 април 21:00ч.

Специален отдел Q: Ловци на фазани

Режисьор: Микел Норгард
В ролите: Николай Лий Коос, Фарес Фарес, Пилу Асбек, Давид Денсик, Даника Чу

виц на деня



COVID-19 е като рогата:

- Едни го имат.
- Други ще го имат.
- А трети никога няма да знаят, че са го имали ...

към хороскоп хороскоп

близнаци