Свързани новини

16.04.2009 10:15

Български бизнесмени се оплакват от рекет в Москва

Видян 2146 пъти | Коментари 0
Гласували 0 рейтинг: 0.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

Администрацията, управляваща Центъра на промишлеността на България в Русия (ЦПРБ), е въвела методи на управление, несъответстващи на законовите норми на Република България както на нейна територия, така и зад граница, разказва БГНЕС.


Това твърдят потърпевши в писмо до министър-председателя Сергей Станишев, до главния прокурор Борис Велчев, до директора на ДАНС Петко Сертов, до министъра на икономиката и енергетиката Петър Димитров и до извънредния и пълномощен посланик на България в Русия Пламен Грозданов. Извършват се сериозни нарушения с негативни последствия, пишат още българските наематели на ЦПРБ в документ, съобщава вестник "Дума". ЦПРБ е със статут на територия, попадаща под нормите на Виенската конвенция, която регулира неприкосновеността на дипломатическите мисии, а директорът се назначава и изпраща от България, той е служител на Министерството на икономиката, има дипломатически паспорт и ранг на втори секретар. Самият център е комплекс от офисни, складови и жилищни площи, които българската държава стопанисва. Според изпратилите сигнала до висшите държавни институции стопанисването е доста нескопосано, недобронамерено и безхаберно.
Четири искания, подкрепени според тях с факти, излагат авторите на писмото. При наличие на подписани договори за 2009 г. в качеството на инструмент за отнемане на офисни площи не се издаваха пропуски на заявените от арендаторите техни служители, пишат бизнесмените. Впоследствие офисните площи се оказваха ненужни на арендаторите, защото наистина не си струва да ги плащаме, без реално да ги ползваме, и бяхме принудени да ги освободим, уточняват авторите. Те твърдят, че дори са били заплашени - ако се оплачат в София, "ще им се организира ответна проверка от руските правоохранителни органи", която всъщност би попречила на работата на представителствата. Поради което съвсем естествено, за да бъде избегнато излишното напрежение и конфронтацията с руските правоохранителни органи, някои представителства, между които и на завод "Арсенал" - Казанлък, освобождават част от офисните и жилищните си площи, включени в договора им за аренда през 2009 г.
Сагата не свършва дотук. На 1 януари т.г. въоръжената охрана (служители на 15-и отряд на МВР - Русия, които отговарят за дипломатическите мисии) е сменена с "неведомствена охрана", която структурно също е към руското МВР, но е от невъоръжени пенсионери. Три дни след това, на 4 януари, са свалени и табелките от стените на жилищния блок на ЦПРБ, които указват, че териториите са с режим, уговорен от Виенската конвенция и регулиращ неприкосновеността им, както и че достъпът до тях е възможен единствено чрез извънредния и пълномощен посланик на България в Русия.
На 26 февруари администрацията на ЦПРБ дава разрешение МВД - ГУВД към Московския южен административен окръг да проникне в офисите на ЦПРБ и в частност - във фирма "Светмакс" ЕООД, за да проведе оперативно-следствени мероприятия срещу... руско юридическо лице, без договор за аренда с ЦПРБ, което фактически не присъства там, съобщават авторите на сигнала. Това действие, освен че е безпрецедентно, логически предполага, че е изпълнена (поне) една от заплахите срещу фирма, обявила своето несъгласие с работата на администрацията на ЦПРБ.
Другото обвинение срещу администрацията на ЦПРБ е, че въпреки немалкия бюджет, отпуснат от българското Министерство на икономиката, под различни предлози са събирани от арендаторите и други суми, неуговаряни в договорите. Всичко това със заплахата, че "договорите няма да бъдат преподписани", а площите - "орязани". ЦПРБ иска от арендаторите огромни "допълнителни" суми - от 100 000 до 300 000 рубли (т.е. от 4250 до 13 хил. щ.д.), а в една от кампаниите от фирмите са събрани суми в размер на 3000 рубли - т.е. 130 долара, но... от всяко представителство. Което прави 11 700 долара (90 фирми по 130 долара, изчислили са подписалите писмото). Колкото и да не е за вярване, деловодството на ЦПРБ не издава съответстващ отчетен документ, а и отчет за изразходването до началото на април не е направен. Събрани са и по 1500 рубли - от почти всички фирми, също без документ, за ремонт на детската площадка и беседката в двора на жилищния комплекс. Ремонт не е направен. И това, при положение че през 2008 г. бюджетът на ЦПРБ е увеличен на близо 3 млн. щ.д., платими от българската държава, т.е. от българския данъкоплатец.
И това не е всичко. Бизнесмените, с чиято жалба до българските институции "Дума" разполага, информират още, че неизвестно по какви параметри всички офиси през 2008 г. са "прекатегоризирани" и цените са повишени с 10-15 на сто, а наемите са увеличени с 20-30%. По този начин цените за тях са повишени с около 40 на сто, а дори на свободния московски пазар аналогични площи са поевтинели за същия период със същите 40 на сто! Всяка държавна администрация подпомага частния бизнес, а администрацията на ЦПРБ не само че не прави това, а и допълнително усложнява оцеляването на фирмите ни, твърдят българските бизнесмени. Те дори цитират "публичните изявления" на висшето ръководство на администрацията на ЦПРБ, че "докато е този министър, те ще правят, каквото си поискат". Пред изданието директорката на Центъра на промишлеността на България в Русия Малина Божинова признава, че в центъра има залежали от преди 25 години проблеми, един от които е неуредената собственост, и твърди, че писмото на бизнесмените е клевета, а и прилича доста на лично отмъщение.



Добави в:
Svejo.net svejo.net
Facebook facebook.com

19min.bg си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 28 април 21:00ч.

Специален отдел Q: Ловци на фазани

Режисьор: Микел Норгард
В ролите: Николай Лий Коос, Фарес Фарес, Пилу Асбек, Давид Денсик, Даника Чу

виц на деня

Детето на японка и българин е странна комбинация: Много му се работи, ама го мързи да стане.

към хороскоп хороскоп

рак