Българското футболно първенство ще получи място в Лига Европа след последните промени в европейските клубни турнири. От сезон 2024/2025 вицешампионът в Първа лига ще започне участието си от квалификациите на втрия по сила турнир. Тогава ще влязат в сила разширените формати на УЕФА за европейските турнири.
В момента България няма директна квота за Лига Европа. През този сезон шампионът Лудогорец започна от пресявките на Шампионската лига, където отпадна, но след това продължи в групите на Лига Европа, а останалите три тима - Левски, ЦСКА-София и Ботев (Пловдив), играха в квалификациите на Лигата на конференциите съответно като носител на Купата на България и втори и трети в класирането на Първа лига.
През сезон 2024/25 УЕФА ще увеличи броя на държавите, които могат да участват в Лига Европа, като така България ще получи една квота за квалификациите на турнира, която ще се дава на вицешампиона. Българските тимове отново ще имат общо четири места - шампионът ще играе в Шампионската лига, вторият - в Лига Европа, а третият и носителят на Купата - в Лигата на конференциите. Загубилите в Шампионската лига и Лига Европа ще продължават участието си в следващия етап на по-долния турнир.