01.07.2010 17:18

Цветана Пиронкова закова името си в историята на тениса

Видян 1929 пъти | Коментари 0

Най-добрата българска тенисистка Цветана Пиронкова отпадна в полуфиналите на "Уимбълдън", след като загуби от Вера Звонарьова.

Рускинята спечели двубоя с 3-6, 6-3, 6-2 и си осигури място в заключителната среща, където ще спори с победителката от другия полуфинал между Серена Уилямс и Петра Квитова. В началото на първия сет играта беше равностойна, след като и двете тенисистки печелеха убедително своите подавания. Това обаче продължи само до шестия гейм, в който Цвети реализира първия пробив в срещата и поведе с 4-2. При 5-3 за българката тя поведе с 40-0, имаше три сетбола и се възползва от последния от тях, за да затвори частта след само 32 минути. Пиронкова доминираше тотално на централния корт и с няколко прекрасни изпълнения предизвика публиката да я аплодира бурно, както и коментаторите да се възхищават на класата й. Вторият сет стартира по идентичен начин, но първа до пробив този път стигна Звонарьова. Тя сервира първа и спечели гейма на нула, а при 3-2 в нейна полза при подаването на Цвети рускинята стигна до първи брейкпойнт в двубоя, от който се възползва и поведе с 4-2. Пробивът се оказа решаващ, след като при 5-3 Звонарьова имаше три сетбола и реализира първия от тях, изравнявайки резултата в мача – 1-1 сета. Началото на третия сет бе ужасяващо за първата ни ракета, която допусна пробив в още в първия гейм, а в третия едва се спаси от нов, но се справи с три брейкпонта и в крайна сметка спечели подаването си. Всичко хубаво за българката обаче свърши дотук. Тя допусна нов пробив, след който Звонарьова поведе с 4-1 и не изпусна инициативата до края. Въпреки че даде всичко от себе си, Цвети не успя за пробие съперничката си в следващия гейм и преднината на Звонарьова набъбна на 5-1. Пиронкова взе следващото си подаване, но не можа да се противопостави на Вера при нейното и загуби частта с 2-6, а съответно и мача. Така най-добрата ни тенисистка приключи участието си в най-престижния тенис турнир, но записа името си със златни букви в историята, след като стана първата българка, играла полуфинал на „Уимбълдън“.

бТВ Синема 05 май 21:00ч.

Специален отдел Q: Писмо в бутилка

Режисьор: Ханс Петер Моланд
В ролите: Фарес Фарес Assad Николай Ли Карл Мьорк Джохан Луис Шмид Роуз Кнудсен Пол Свер Хаген Джоханъс

Диня и жена не се избират. Това си е чист късмет!