Подобен ход може да засегне доставките на уран, който захранва построените в Русия енергийни реактори на блока, както и новите ядрени проекти, управлявани от руския филиал на "Росатом" за Западна Европа, базиран в Париж.
Четирима от дипломатите заявиха, че санкционирането на руската ядрена индустрия е било обсъдено на среща с посланиците на ЕС и Комисията по-рано тази седмица, като Полша и балтийските страни са били водещи в призивите за действие.
Фактът, че Германия, която е икономическата сила на ЕС, се присъедини към инициативата, я прави значително по-вероятна. Широк кръг от членове на ЕП също поискаха ядрената енергетика да бъде включена в санкциите на ЕС.
"За германците, австрийците и други страни е важно ЕС да намали енергийната си зависимост от Русия. Това включва и забрана на вноса на руски ядрени горива. За тях това е почти безсмислено", казва дипломат от ЕС.
Все още не е ясно в какъв срок ще бъдат наложени санкции върху вноса на ядрени продукти в ЕС.
"Някои страни се притесняват за ядрената безопасност", каза един от високопоставените дипломати на ЕС. "Необходими са определени предпазни мерки. Но със сигурност има неща, които могат да бъдат санкционирани и които не са пряко свързани с ядреното сътрудничество. "
Но всяка стъпка срещу руската ядрена индустрия няма да бъде безболезнена за европейците. ЕС внася почти целия си уран от страни извън блока. Около 20 % от тях идват от Русия, което я прави вторият по големина доставчик за ЕС след Нигер.
19min.bg си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
Мечка взе телефона на мъж, опитал се да я ...
БТВ Синема 03 декември 21:00ч.
Режисьор: Дейвид Айер
В ролите: Уил Смит, Марго Роби, Джаред Лето