10.06.2017 19:06

20-годишната Остапенко покори Ролан Гарос

Видян 1551 пъти | Коментари 0

Йелена Остапенко написа една от великите страници в историята на Ролан Гарос и на 20 години спечели първия си трофей от Големия шлем след зрелищен обрат с 4-6 6-4 6-3 над Симона Халеп. Румънката също се бореше за първа титла от Славното каре и щеше да оглави световната ранглиста при победа, но Остапенко успя да я победи за два часа в Париж.

Първият сет бе изпъстрен с пробиви и за двете. Остапенко бе много агресивна, но допусна и много грешки. В края опитната Халеп я пречупи с решителен пробив за 6:4, независимо че реализира само един печеливш удар в тези десет гейма.

След почивката Халеп се откъсна с 3:0. В този момент от мача латвийката бе направила 30 непредизвикани грешки срещу едва 3 от новата №1 в света. И тук младата състезателка стори нещо немислимо. Тя спечели шест от следващите седем гейма, демонстрирайки прекрасната си атакуваща игра.

След края на този сет Остапенко имаше 33 печеливши удара, а Халеп 4.

В решителната част Халеп и този път дръпна с 3:1, възползвайки се от нова порция грешки на Остапенко. Бившата шампионка при девойките на "Уимбълдън" обаче не се предаде и пак изравни на румънката - 3:3. До края тя бе много по-смела и заслужи трофея с нов пробив - 6:3.

Елена Остапенко стана първата непоставена победителка в турнира от Големия шлем в Париж в Откритата ера. А последната, която бе правила това, бе британката Маргарет Скривън през далечната 1933 година.

Освен ценната титла от "Ролан Гарос", 20-годишната латвийка ще получи и чек за сумата от 2 100 000 евро.