12.07.2010 10:41

Испания е новият световен шампион!

Видян 1889 пъти | Коментари 0

Испания е новият световен шампион по футбол, след като златен гол на Иниеста в продълженията донесе победа над Холандия с 1:0 на финала на Мондиал 2010 в Южна Африка.

Златен гол на Иниеста в 116-та минута сбъдна мечтите на "иберийците", и те грабнаха световна титла, непосредствено след европейската през 2008 година. На стадион "Сокър Сити" в Йоханесбург двубоят започна равностойно, като испанците отправиха първия си удар към вратата на Стекеленебург още в петата минута. Шави центрира от фаул, Серхио Рамос игра с глава, но холандския страж се намеси отлично. Минути по-късно испанците орагнизираха по-остра атака, но Серхио Рамос се засуети в пеналта и в крайна сметка, атаката остана безрезултатна. В 18-та минута холандците в лицето на Уесли Снайдер отправиха много коварен шут от далечно разстояние, но топката попадна в ръцете на Касияс. В 33-та минута можеше да се получи много куриозна ситуация, след като холандците върнаха спортсменски тъч на Касияс, но вратарят на Испания беше излязъл много напред и в последния момент изби топката в корнер, който отново в духа на феърплей "Лалетата" върнаха на Испания. Холандците се мобилизираха към края на полувремето, но в крайна сметка първата част на световния финал завърши при равенство 0:0. Второто полувреме беше осезаемо по-динамично с повече положения и опасни атаки, които тимовете редуваха набезите си към противниковата врата. Големият шанс на холандците дойде в 62-та минута, но се запомни като невероятен пропуск на Робен. Пике пропусна един пас към Робен, и той излезе очи в очи с Касияс, но ударът му от 12-13 метра бе отразен с крак от вратаря. 69-та минута отново бе инфарктна, но този път за испанците, след като след остро центриране на Навас Хейтинга не реагира добре, а Давид Вия не успя да реализира попадение. Последваха още набези към вратите на Холандия и Испания, но отново най-осезаем беше пропуска на Робен, който за втори път не реализира гол сам срещу Касияс, след като испанския капитан го надбяга и спря топката в краката му. В крайна сметка в редовното време срещата завърши при равенство 0:0, което доведе до продължения. Първото продължение започна изключително драматично, като още в първите минути двата отбора организираха по една много сериозна атака, но в крайна сметка нито един от тимовете не записа попадение. В общи линии истинската битка сякаш се случи в продълженията, където отборите не спряха да атакуват вратите си, буквално във всяка минута. В 110-та минута Холандия остана с човек по-малко, след като Хейтинга получи втори жълт и респективно червен картон за нарушение. В 116-та минута на мача Иниеста донесе шампионската титла на Испания, след като отбеляза златен гол за "Иберийците". Ла Фурия, които бяха сочени за фаворити успяха да защитят възлаганите им надежди и успяха да се затвърдят като най-успешния отбор на света, след европейска и световна титла подред. Това е четвъртият път, в който настоящи европейски шампиони стигат и до финал на Световно първенство. Единственият отбор, който беше вдигал световната титла след успех в Европа е Западна Германия, когато победи Холандия на финала през 1974 година, а днес испанците повториха същия успех срещу същия отбор. Това беше първия финал в историята на Испания, като досега най-сериозното постижение на "иберийците" беше четвърто място на Мондиала през 1950 година в Бразилия. Победата на Испания със сигурност направи октопода Паул един от най-сериозните оракули на нашето време, след като осмоногото мекотело не сбърка нито един резултат от Световното първенство досега. В своя поход испанците не започнаха по най-добрия си начин, след като загубиха първия си мач с 1:0 от Швейцария, като след това записаха само победи последователно над Хондурас, Чили, Португалия, Парагвай и Германия. Това беше десетия мач между тимовете, като досега всеки от тях имаше по четири победи и едно равенство. Уникалното на този финал беше, че за първи път европейски отбор стана световен шампион извън пределите на Стария континент, като Испания успя да се титулува с престижното прозвище.

Блондинка опитва да постъпи на работа в полицията.