Свързани новини

20.11.2021 08:00

Защо торта за ЧРД и сладкото е символ на щастие, любов и благодарност?

Видян 2463 пъти | Коментари 0
Гласували 1 рейтинг: 5.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

Защо точно тортата е символ на най-големия и най-важния за всекиго празник в годината – рождения ден? Защото сладкото е символ на щастие. Между другото, рожденият ден става главният  традиционен празник у нас основно след Втората световна война, като преди това важният е бил именият ден – свързано с религията и светците – покровители, като рождението е било свъзрано с конкретната дата на почитане на някой от тях, който е давал и името на човека. На такива интересни неща сме посветили нашия днешен лайфхак.



Защо Забраненият плод е именно плод, а не примерно зеленчук? Защото в библейски времена сладката храна е била главно във вид на плодове. Освен на греха, Забраненият плод е свързан и с любовта – именно окрилени от нея Ева и Адам посягат към него. А постепенно става и символ на рождението, след като за наказание Господ не просто гони Ева от Рая, ами я осъжда да ражда с мъки, а Адам е прокуден с присъдата да си изкарва сладките и другите храни с тежък труд.


Сега върнете лентата към тортата за рождения ден, която понякога заменяме и с шоколадови бонбони, с които черпим по-близките си хора за щастие. Замислете се и за друг ритуал – как изразяваме благодарността си към някой, който с труда си ни е свършил някаква услуга – лекар, учител, служител? Отново с бонбони, торта или друга сладост.


И на Господа благодарим със сладка храна – месят се именно козунаци, а не друг вид обредни хлябове за главния християнски и общ човешки празник – Великден. А католиците – примерно италианците ги имат и за Рождество Христово. Мюсюлманите пък посрещат новата година – смисълът на празника на ръба на календара е същият като на нашата Коледа, с друга сладка – даже пресладка, храна – баклавата. А ние, като народ, който обединява едните с другите, ядем и козунаци, и баклави. Пък и не само по празници.


Защо всичко това е станало традиция? По този начин на хората, които не са били грамотни и просветени, е наложено да получават, даже най-бедните от тях, количество глюкоза, която мозъка си иска. Това е тайната магия на сладката храна и причината милиони хора по света и у нас да се пристрастяват към нея. Тя дава усещане за щастие или поне подобрява настроението и самочувствието, когато се приема. Не е случайно, че основно питие, което се препоръчва с нея е искрящото вино, наричано още „мехурчета на щастието” във всичките си разновидности: шампанско, просеко, кава и т.н.


А защо Забраненият, Сладкият плод е наречен забранен, но въпреки това се консумира?  Защото включва идеята, че всички сладки неща трябва да се приемат дозирано. Както често подсещаме „само дозата е отрова”. А все пак захарта е наричана „бял убиец”. Така, без да се представя като научно знание на хора, които няма да го разберат, правилото е предадено на хората, даже на най-непросветените и неграмотните от тях. А сладкото е превърнато в символ на празник, любов, благодарност и щастие.


 


 



Добави в:
Svejo.net svejo.net
Facebook facebook.com

19min.bg си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 28 април 21:00ч.

Специален отдел Q: Ловци на фазани

Режисьор: Микел Норгард
В ролите: Николай Лий Коос, Фарес Фарес, Пилу Асбек, Давид Денсик, Даника Чу

виц на деня

Диня и жена не се избират. Това си е чист късмет!

към хороскоп хороскоп

водолей