За светите братя Кирил и Методий историческата комисия, съставена от български и македонски историци, посочва, че "делото им е развивано в книжовните центрове на Преслав и Охрид, които тогава са се намирали на територията на средновековната българска държава, където техните ученици намират условия за работа"

Свързани новини

15.08.2022 16:37

Почти признаха софиянеца Самуил за цар на България, ала не съвсем

Видян 1823 пъти | Коментари 2
Гласували 2 рейтинг: 5.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

Роденият в София цар Самуил почти бе признат от смесената ни историческа комисия с РСМ за владетел на България, ала формулировката, която е трагикомична не е съвсем такава: "Цар Самуил е владетел на голяма средновековна държава, която по-голямата част от съвременната историческа наука смята за Българско царство с център в територията на днешната Република Северна Македония".


Това се казва в официални препоръки на Съвместната историческа комисия до правителствата в София и Скопие за съвместно отбелязване на личности и събития от общата ни история.

След като въпросът за цар Самуил беше един от трудно решимите между двете страни и след две години преговори, комисията посочва, че средновековната държава на цар Самуил, която се счита за Българско царство, обхваща по-голямата част от земите и населението на Балканския полуостров и препоръчва на двете страни да честват заедно Самуил.

За светите братя Кирил и Методий историческата комисия, съставена от български и македонски историци, посочва, че "делото им е развивано в книжовните центрове на Преслав и Охрид, които тогава са се намирали на територията на средновековната българска държава, където техните ученици намират условия за работа". Това, посочват историците, дава основание на съвременните страни да отбелязват деня на Кирил и Методий заедно.

За Свети Климент Охридски - че след Великоморавската мисия на Св. Климент той е потърсен от "средновековната българска държава и през 886 г. е изпратен от княз Борис-Михаил в областта Кутмичевица, където полага основите на Охридската книжовна школа". През 893 г. "по заповед на българския цар Симеон е ръкоположен за Велешки епископ".

Историците отбелязват, че "Свети Наум Охридски след Великоморавската мисия пристига в средновековна България. Той е един от основоположниците на Плиско-Преславската книжовна школа. Около 893 г. е изпратен от цар Симеон в Охрид, където продължава просветителската дейност на Св. Климент".

ВИЖТЕ ТУК ОФИЦИАЛНИЯ ДОКУМЕНТ С ПРЕПОРЪКИТЕ НА КОМИСИЯТА КЪМ ДВЕТЕ ДЪРЖАВИ



Добави в:
Svejo.net svejo.net
Facebook facebook.com

19min.bg си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

  • 002 Българин 15.08.2022 21:06

    Кресналията, Да си жив и здрав, до 101 години да доживееш! Ти си ни брат, а твоите съграждани с буковите глави, ние им прощаваме, но Господ Бог ще ги съди.Да живее България!

  • 001 Кресналия 15.08.2022 17:01

    Стига вече,не мога да понасям глупостите.Аз съм от Кресна,повтарям-К Р Е С Н А.Скопските тъпаци до гуша ми дойдоха.Българи,които не искат да чуят,че са българи.Ударете с юмрук по масата,и да се свършва.Изпилени мозъци.Измислена държава-СМ.Да живее България!

RSS

Най-нови

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 21 април 21:00ч.

Специален отдел Q

Режисьор: Микел Норгард
В ролите: Николай Ли Карл Мьорк Фарес Фарес Assad Соня Рихтер Мерит

виц на деня

Кирил Петков спасил Бойко Борисов. За благодарност Бойко извадил спестовна книжка и му я дал.


 

- Но аз не мога да тегля от нея!


 

- Нищо, ще внасяш!

към хороскоп хороскоп

риби