Доказателство за това е динамиката на пазарния дял по видове собственост, която показва ежегодно увеличаване на платените услуги на частните лечебни заведения за сметка на спад на приходите на държавните.

Свързани новини

22.11.2022 18:00

Още борчове в държавните болници и повече пари в частните

Видян 5881 пъти | Коментари 8
Гласували 1 рейтинг: 5.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна


Държавните лечебни заведения намаляват пазарния си дял, предоставят услуги с по-ниско качество и имат сериозни финансови проблеми, сочи анализът на проф. д-р Спартак Керемидчиев от Института за икономически изследвания при БАН. На този фон частните клиники отбелязват сериозен средногодишен ръст на постъпленията от НЗОК. Така те увеличават пазарния си дял и оказват услуги с по-високо качество на пациентите, сочи още докладът представен на международна научна конференция Икономическо развитие и политики: реалности и перспективи.


По данни на НСИ в страната има 341 лечебни заведения за болнична помощ, от които държавните болници са 63, общинските – 120, а останалите 158 – частни. Макар и преобладаващи по брой, за периода 2019-2021 г. частните болници имат 34% пазарен дял, изчислен на базата на извършени, отчетени и платени дейности от НЗОК. Това показва, че частните болници са по-малки по размер от държавните. “Като цяло обаче те се справят по-добре от държавните, имат по-гъвкави системи за управление и финансиране на персонала”, коментира проф. Керемидчиев.


Доказателство за това е динамиката на пазарния дял по видове собственост, която показва ежегодно увеличаване на платените услуги на частните лечебни заведения за сметка на спад на приходите на държавните.


От 33% през 2019 г., частните болници увеличават пазарния си дял на 35% през 2021 г. В обратната посока се движи този показател при държавните. Техният пазарен дял се свива от 52% на 50%. Най-стабилни позиции имат общинските болници, чиито дял, намалява само с 1%. за периода – от 16% на 15%.
Освен по относителен дял важна е и динамиката на абсолютните стойности на финансиране, сочи анализът на проф. Керемидчиев. Според него за периода, който съвпада с развитието на К19 пандемията, финансирането на държавните болници нараства с 11%, на общинските болници – с 9%, а на частните – със 17%, при средно нарастване на всички средства с 13%.


Пресметнати като средногодишен темп на прираст най-бързо растат частните клиники – с по 10%, следвани от общинските – с по 4%, и накрая държавните - с по 3%.
"В държавните болници имаме политически назначения, нямаме бизнес управление. Цялата картина води до това - умираме най-много и живеем най-малко в Европа. Това е достатъчен аргумент, за да вдигнем знака за внимание", коментира по-рано Андрей Марков от Българската болнична асоциация.


Частните лечебни заведения изпреварват държавните и от гледна точка на качеството на предоставяните услуги. С особена сила това се отнася за равнището на информираността на пациентите и по-конкретно за техните права и задължения. Проф. Керемидчиев цитира едно изследване от 2019 г., според което в частните болници то е 45%, а в държавните – 40%.


Информираността за новите медикаменти общо е 47%, а за страничните ефекти от тях - 76% при частните и 72% - при пациентите на държавните болници.
Изследването сочи още, че частните лечебни заведения се справят по-добре и с грижите за пациентите си.


Според него 45% от пациентите в частните болници винаги получават обезболяващи, докато в държавните техният дял е 39%. Отделно, 22% от пациентите на държавните болници докладват за липса дори на бутон система, докато при частните лечебни заведения те са 15%.


Изследването извежда проблема за мотивацията на работещите в лечебните заведения, която съществено се различават при държавните и частни здравни структури.  На този фон 73% от шефовете на лечебни заведения  у нас отчитат, че в болницата, за която отговарят, има недостиг на лекари, а 90% казват, че има недостиг на медицински сестри.

Егор Глазунов




Добави в:
Svejo.net svejo.net
Facebook facebook.com

19min.bg си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

  • 003 Anonimen 23.11.2022 16:54

    частните избягват тежки случаи, лъжат, че нямат места, защото тези пациенти имат нужда от много изследвания, много консултации и всичко това са пари, които те не желаят да загубят. Интересното е ,че въпрасният докладчик първо ходи в държавните болници, за да не плаща и чак след това евентуално в някоя частна, защото знае, че там трябва да ходи с портфейла напред

  • 002 престъпници на всякъде по върха 23.11.2022 08:44

    До като лобисти, нефелници и откровени слуги на нездрави интереси стават депутати и работят срещу интересите на българските граждани ситуацията ще става и още по-страшна и жестока. Защо лечебните заведения все още са АД и станаха бизнес за щавене и правене на милиони, защо все още всячески се брани несправедливия и вреден плосък данък? Защо депутатите получават такива огромни и непрекъснато актуализирани заплати като работят срещу тези, които им плащат без желание високите възнаграждения?

  • 001 Тихомир Томов 22.11.2022 20:32

    Частните не поддържат Спешна помощ, а имат уговорки с определени екипи на линейките да им докарват само определени случаи .........

Виж всички
напред
02|02
RSS

Най-нови

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 28 април 21:00ч.

Специален отдел Q: Ловци на фазани

Режисьор: Микел Норгард
В ролите: Николай Лий Коос, Фарес Фарес, Пилу Асбек, Давид Денсик, Даника Чу

виц на деня

По улицата върви блондинка. Едната и гърда изскочила от блузата. Всички ахкат и охкат, и само един полицай намира в себе си мъжество да й каже:

- Госпожо, защо сте в такъв вид на обществено място!?

Тя си поглежда гърдата и възкликва:

- Ужас! Забравила съм си детето в автобуса!

към хороскоп хороскоп

скорпион