19 минути
11 август 2022 | четвъртък
  • Новини
  • Спорт
  • Слава
  • Живот
  • Технологии
  • Видео
  • Галерия
  • Изтегли броя
  

Свързани новини

  • Новият оттегли искането НАП да провери Димитър Кенаров

    Новият оттегли искането НАП да провери Димитър Кенаров

    С новия министър МВР се отказа от ...

  • ББ3 пратил НАП на бития от полицаи журналист

  • Съдът най-сетне ще гледа делото за

17.06.2021 10:12

АЕЖ осъди МВР по случая Кенаров

Видян 1070 пъти | Коментари 0
Гласували 0 рейтинг: 0.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

Административен съд - София град задължи Министерството на вътрешните работи (МВР) да предостави на Асоциацията на европейските журналисти (АЕЖ) всички материали от вътрешната проверка по действията на полицията срещу журналиста Димитър Кенаров, който беше задържан и бит по време на антиправителствените протести  на 2 срещу 3 септември 2020 г., съобщиха от АЕЖ.


Делото беше образувано, след като тогавашният вътрешен министър Христо Терзийски не отговори на заявлението, с което АЕЖ поиска материалите от проверката по случая, след като от медийни публикации стана ясно, че тя е била приключила, но резултатите от нея не бяха обявени.


АЕЖ-България беше представлявана пред Административен съд - София град от адвокат Александър Кашъмов, който е ръководител на правния екип на „Програма достъп до информация“.


Съдът не само е отменил мълчаливия отказ, но е задължил МВР да предостави информацията, тъй като е приел, че тя е обществена, свързана е с обществения живот в страната, ще помогне на обществото да си състави мнение за дейността на МВР, а освен това е и налице обществен интерес, тъй като информацията би допринесла за разкриване на “корупция и на злоупотреба с власт, повишаване на прозрачността и отчетността”.


„Припомняме, че нашият колега беше незаконно задържан от полицейски служители, докато отразяваше събитията около бившия партиен дом по време на протеста на 2 срещу 3 септември 2020 г. Докато е под контрола на полицейските служители Кенаров е удрян многократно, показа съдебно-медицинска експертиза. Журналистът е лишен от право на свободно придвижване в продължение на часове, сложени са му белезници, отказан му е достъп до адвокат и е откаран принудително до 5 РПУ в София“, посочват от АЕЖ.


Оттам добавя, че през февруари 2021 г. прокурор Юлиан Лефтеров от Софийската градска прокуратура е отказал да образува разследване по случая, позовавайки се на показанията на свидетел, обадил се в МВР, за да свидетелства, че е видял по телевизията как Кенаров се съпротивлявал на полицаите.


„Заключенията на прокурора се базират изцяло на вътрешната проверка, която Столичната дирекция на вътрешните работи е извършила на Столичната дирекция на вътрешните работи“, поясняват от АЕЖ,


Казусът с Димитър Кенаров е регистриран на платформата на Съвета на Европа, на която се обявяват случаи на посегателства над журналисти.


 



Етикети
аеж, Димитър Кенаров , задължи, информация, МВР, осъди, побоя, съдът
Добави в:
Svejo.net svejo.net
Facebook facebook.com
  • публикувай коментар
  • Коментари (0)

19min.bg си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

×
RSS

Най-нови

  • Най-нови
  • Най-коментирани
  • Най-гледани
Илон Мъск продаде акции на Tesla за 6.9 млрд. долара

Илон Мъск продаде акции на Tesla за 6.9 млрд. долара

Шефът на Tesla Илон Мъск продаде още 7,92 ...

Бойко Рашков

Рашков не може да бъде шеф на КПКОНПИ, няма допуск до класифицирана информация, тепърва трябва да кандидатства

Отнетият през 2019 г. по причини, за които ...

Петролът е 40% по-евтин, по бензиностанциите - намаление с 4 стотинки, вместо с лев

Петролът е 40% по-евтин, по бензиностанциите - намаление с 4 стотинки, вместо с лев

Цената на петрола Брент, който е 30% ...

Не те е страх от нова любов. Страх

Държавата отпуска 800 млн. лв. заем

Ася Дюлева от Мастършеф вдигна

25 истории от учениците на Ламбо

Руски разузнавателен самолет е

"Левски" и европейската му мечта:

Румъния отпуска спешно над 1,9

Младите в БСП: Незабавно връщане

Ректори предупредиха за фалити

Фотото с ръцете: Оптическа

ДБ не изключва следизборна

Нови COVID мерки в София

Нинова очаква реваншизъм от

4 200 т оръжие смe изнесли за

„ВЕЛИКИТЕ“ КОМБИНАТОРИ МИХОВ И

100 жени и мъже в леглото, 4

Maserati Grecale PrimaSerie пристига в

Русия изстрелва шпионски

"Най-сигурният начин да развалиш

Не е за 7% комисионна (7 млн. лв.)

117К за кантората на Лена от ММС, 10

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 24 юли 21:00ч.

Бърз и яростен

Режисьор: Джъстин Лин
В ролите: Вин Дизел, Пол Уокър

виц на деня

Тя го вижда да си стяга куфарите и пита:

- Какво значи това?

Той:

- В Южните морета има един остров, където мъжът като прави секс с жена, му дават 25 евро.

Тя:

- Ха, тогава и аз ще дойда, да те видя как ще изкараш с 25 евро на месец!

 

към хороскоп хороскоп

скорпион

приятели

Днес ще бъдете в добро настроение. Ще имате желание да

Приятели: slava.bg | София медиа | Винетки
  • Новини
  • Спорт
  • Слава
  • Живот
  • Технологии
  • Видео
  • Галерия
  • Контакти
  • Реклама
  • Карта на сайта
  • Права за ползване

© 2022 19min.bg.всички права запазени

уеб дизайн pimdesign