Почти двойно платиха родителите, за да екипират малчуганите си за училище. От 40 до 90 на сто по-скъпа излезе подготовката за новата учебната година, сочат наблюденията на собственици на книжарници в София, предаде БНР. Думите им се потвърждават и от журналистически проверки през 2021 г. и сега.
Между 650 и 800 лева излиза подготовката за първия учебен ден през 2022 г., сочи наблюдението на bTV. Сходно изчисление направиха и журналистите на Nova през 2021 г., като тогава сумата вариваше от 400 до 500 лв.
Най-голям е ръстът на цените на тетрадките и учебните помагала заради поскъпването на хартията. Само учебниците поскъпнаха от 30 до 50%. В същото време, в някои от учебните заведения, родителските срещи все още не са проведени и по тази причина майки и бащи са в неведение какво трябва да купят за учениците си.
Всяка тетрадка струва между 0,50 ст. и 1 лв., а с твърди и луксозни корици и с по-голям брой листи прескачат дори 5 лв., сочи пък проверката на Frognews. Така за канцеларски материали, тетрадки, блокчета, химикалки и други подобни пособия броим около 70-80 лв., изчислиха от медията. 100% е ръстът на канцеларските материали, сочи разследване на 19 минути.
Следват учебните принадлежности по списък. "Цената е от 70 лв. до 95., а 70-79 лв. бяха миналогодишните”, каза пред bTV продавач-консултантът Деляна Тончева. "Най-скъпи са тетрадките, тъй като хартията се вдига вече от няколко месеца, непрекъснато има движение нагоре. Може би с около 20%", добави тя.
Една от най-основните покупки си остават раниците. Цените им варират тт 25,00 до 160 лв. в зависимост от марката, от това дали е твърда тип кутия, или мека, дали е с ергономичен гръб, колелца и т.н., пише Frognews.
"Минимумът ще е общо за униформа, дрехи, които трябват първоначално, раници, помагалата, които се докупуват. В първи клас ние учебници не заплащаме, ще са ни нужни около 650 лв. За голямото дете също, но няма да купуваме още учебници, той ще е четвърти клас, но пак минимумът ще е поне 700-800", обясни Елина Чекаларова, родител. “Държавната помощ за първокласник няма да покрие и половината разходи”, пресмята тя. "Парите ще дойдат късно, дават се на две части първия и втория срок, така че пак ще е нещо, но няма да разчитаме на тях", уточни майката.
Сериозно поскъпване има и при учебниците – и новите, и втора употреба.
"Да кажем литературата за осми клас миналата година беше 14,90 лв. Тази година е 19.50, което е фрапираща разлика", посочи пред медията продавач-консултантът Ваня Йочева.
Освен това букетите и почерпката за първия учебен ден също влизат в разходите за 15 септември.
“По важно е да кажем, че разходите на родителите не спират до това да се осигурят само тетрадки, учебници, помагала и дрехи за първия учебен ден, те са целогодишни”, посочи Зорница Трифонова от асоциация Родители пред bTV. „Освен това не са само в 1 и в 8 клас, тогава, когато се предлага някаква финансова подкрепа за семействата. Разходите са в рамките на 12 години и с всяка следваща година, те се увеличават”, подчерта тя.
Егор Глазунов
19min.bg си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
Няма нищо по-дразнещо от това да гледате ...
бТВ Синема 26 март 21:00ч.
Режисьор: Силван Уайт
В ролите: Зоуи Салдана Айша Джефри Дийн Морган Клей