Цел на България е да защити своя интерес, историческата истина, правата на българите и така да изгради основа за дългосрочни добросъседски отношения, смята Вигенин

Свързани новини

19.04.2022 09:23

2 външни политики значи никаква: Вигенин

Видян 1088 пъти | Коментари 1
Гласували 1 рейтинг: 5.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна


Зам.-шефът на НС и на коалиционния партньор БСП по международните дела, бившият външен министър Кристиан Вигенин категорично коментира противоречията в правителството по македонския въпрос и по принцип:


 


"С притеснение следя дебата от последните дни за отношенията със Северна Македония. БСП няма възможност да влияе пряко върху оперативната работа, но ясно е заявила своите позиции и очаквания от коалиционното управление. Позволявам си на тази основа да споделя няколко неща, в лично качество.


 



Ако обсъждаме публично наличие на "две външни политики", значи нямаме никаква. Ако занимаваме обществото със спора кой е по-важен - министър или премиерски съветник, но не и със същността на политиката към РСМ, внасяме допълнително объркване и отваряме поле за всевъзможни интерпретации, да не кажа конспирации.


 



Цел на България е да защити своя интерес, историческата истина, правата на българите и така да изгради основа за дългосрочни добросъседски отношения. "Ветото" пред евроинтеграцията на РСМ е важно средство за постигане на тази цел. Налагането му получи широка подкрепа.


 


Дали и кога да бъде свалено е въпрос на оценка на постигнатите резултати и съответните гаранции, че проблемите ще бъдат решени в процеса на преговори, както е записано в Рамковата позиция, подкрепена от парламента. 


 


Планирано е като временна мярка, но срок за това няма - ако условията са налице, може да стане и утре, ако не са - никога също е възможност. Запазването на единна българска позиция на институционално и политическо равнище е съществен въпрос. Но когато дискусията е единствено по това поемани ли са ангажименти от премиера за сваляне на ветото през юни или не, значи ирелевантността набира сила.


 


Сваляне на ветото без условия от наша страна и без напредък и ангажименти от РСМ и Европейската комисия е авантюра, каквато не допускам някой да планира.  БСП ясно се е произнесла по този въпрос. Нека да се знае също, че започване на преговори за членство не значи успешен финал. Ако в годините РСМ промени политиката си в ущърб на договореното, България  може да спре процеса във всеки един момент. Търсим и очакваме трайни и устойчиви резултати, не ПР-упражнения!


 


Отношенията със Северна Македония имат фундаментално значение за всеки българин. Затова е изкушаващо, но много деструктивно да стават заложник на странични външнополитически съображения или вътрешнополитически партийни заигравания. БСП неведнъж е давала пример за отговорно поведение в последните години. Сега ни трябва устойчивост, разум, широко съгласие, диалог и добронамереност.


 


България има нужда от цялостна стратегия към Северна Македония, която да включва и трите взаимосвързани елемента: отношенията в контекста на европейската политика към РСМ; двустранните отношения по целия спектър от историята до инфраструктурната свързаност; националните усилия като например засилване на културното и дипломатическото присъствие на България".


 


 



Добави в:
Svejo.net svejo.net
Facebook facebook.com

19min.bg си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

  • 001 Anonimen 19.04.2022 10:03

    Кой натресе соросоидката Весела Чернева да дава наклон на ПростоКиро? Ако се види професионалната и биография всеки ще си даде сметка що за стока е тази небългарка тръгнала от Америка за България и стигнала до високо доверие в обслужването на американски интереси

RSS

Най-нови

9,4 млрд. лв. ще струва модернизация на армията ни до 2032 г.

9,4 млрд. лв. за армията до 2032 г.

9,4 млрд. лв. ще струва модернизация на ...

реклама

към тв програма тв програма

БТВ Синема 10 декември 21:00ч.

Бързи и яростни: Токио дрифт

Режисьор: Джъстин Лин
В ролите: Лукас Блек, Сунг Канг, Брайън Тий

виц на деня

По улицата върви блондинка. Едната и гърда изскочила от блузата. Всички ахкат и охкат, и само един полицай намира в себе си мъжество да й каже:

- Госпожо, защо сте в такъв вид на обществено място!?

Тя си поглежда гърдата и възкликва:

- Ужас! Забравила съм си детето в автобуса!

към хороскоп хороскоп

рак

Имайте търпение и ще бъдете възнаградени

Този понеделник търпението ви ще бъде възнаградено.