Свързани новини

18.09.2014 18:10

Еболата е предизвикателство на глобалната сигурност

Видян 1256 пъти | Коментари 0
Гласували 0 рейтинг: 0.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

Засегнатите от ебола страни вече страдат от недостиг на храна и чиста вода и са изправени пред икономически срив поради нарушаване на търговията, отмяна на търговски полети и загуба на реколта, причинени от пандемията. Това се посочва в резолюция, гласувана от членовете на Европейския парламент. Те са категорични, че международната общност е подценила огнищата на епидемията, предизвикана от вируса в Западна Африка. Отчита се също, че те вече представляват предизвикателство за глобалната сигурност.


На фона на перспективата за социално-икономически срив в засегнатите държави, трябва да се обсъди възможността за разполагане на военни сили под знамето на ООН, както и да се ускори достъпът да съществуващи лечения. В резолюцията се посочва още, че съществува спешна необходимост от финансови средства и от оперативен капацитет, включително от квалифицирани човешки и логистични ресурси, се заявява в резолюцията, която беше приета с вдигане на ръка. Според членовете на ЕП следва да бъде разгледана и възможността за използване на военни и граждански сили под ръководството на генералния секретар на ООН.


Социалните вълнения, хората, бягащи от засегнатите райони, и хаосът подклаждат по-нататъшното разпространение на вируса. Епидемията разкри и сериозни слабости на системите за здравеопазване в засегнатите страни, които спешно се нуждаят от подкрепа, добавиха членовете на ЕП.


Депутатите приканиха Европейската комисия да направи оценка на нуждите и да изработи планове, специфични за отделните държави, които да оценяват нуждите и да координират изпращането на здравен персонал, мобилни лаборатории, защитно облекло и оборудване и центрове за лечение. Държавите членки на ЕС трябва да координират полети и да създадат специални въздушни мостове. Резолюцията насърчава Африканския съюз да разгледа цялостен план за действие, тъй като кризата става все по-сложна и добива политически характер.


Според депутатите графиците на клиничните изпитвания на съществуващите в експериментална фаза лечения срещу вируса ебола трябва да бъдат съкратени. Те настояха, въпреки това, да се прави ясно разграничение между лечението и тестовете на ваксини - клиничните изпитвания на последните следва да отговарят на правилата, които са в сила.


От официалното обявяване на избухването на епидемията ебола на 22 март 2014 г. в Гвинея, вирусът се е разпространил до четири други държави (Либерия, Нигерия, Сиера Леоне и Сенегал), заразявайки близо 4000 души и причинявайки смъртта на повече от 2000. Според Световната здравна организация през следващите три месеца броят на пациентите може да надмине 20 000 души.



Добави в:
Svejo.net svejo.net
Facebook facebook.com

19min.bg си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 21 април 21:00ч.

Специален отдел Q

Режисьор: Микел Норгард
В ролите: Николай Ли Карл Мьорк Фарес Фарес Assad Соня Рихтер Мерит

виц на деня


"Моля, не повръщайте под масите! И там има ора..." - Надпис във врачанска кръчма

към хороскоп хороскоп

риби