Ваксинирането в Европа трябва да се случи пет пъти по-бързо от сегашното темпо, за да се достигне целта на Европейския съюз от 70% ваксинирани до края на лятото, пише в обширен материал на авторитетното издание Политико.


В него са посочени данни и изчисления при сегашния темп на ваксиниране кога всяка отделна държава в ЕС ще достигне нужните стойности за колективен имунитет. За България се очаква такъв да бъде постигнат чак през август месец 2040 г. – след 19 години.


Миналата седмица Европейската комисия пожела до края на лятото да бъде ваксинирано 70% от пълнолетното население на страните членки в ЕС. Тази цел в момента на практика е невъзможна. Според изчисленията на „Политико“ темпото трябва да бъде пет пъти по-бързо, за да успеем да постигнем тези резултати до септември.


По-голямата част от ЕС ще достигне тази цел през март 2024 г., като България, традиционно, се намира в дъното на класацията. Ние трябва да увеличим темпото 29 пъти, за да достигнем изискванията на ЕК. В Латвия, например, темпото трябва да се увеличи 17 пъти, в Италия – 10 пъти, а в Унгария – девет пъти.


За момента първенец в ЕС и единствената страна, която може да достигне до желаните 70%, е Малта. Те трябва да увеличат темпото само два пъти, за да достигнат желаното покритие.


Великобритания, която вече не е част от Европейския съюз, върви най-бързо във ваксинациите, като се очаква 83% от населението да бъдат ваксинирани до края на лятото на 2021 г.


Факторите, които определят темпото на ваксиниране, са няколко. От една страна, наличните дози ваксини. В момента всички препарати, които са разрешени на територията на ЕС, се поставят в две дози, като „Политико“ базират изчисленията си и на това.


Съществуват и логистични пречки – осигуряване на ваксини, транспорт, съхранение, които допълнително забавят темпото. От изданието посочват, че тези проблеми могат да бъдат избегнати в следващите месеци, когато повече ваксини бъдат одобрени от Европейската агенция по лекарствата.


В края на януари се очаква препоръка от агенцията за пускане в употреба на третата ваксина – тази на „АстраЗенека“, която е по-евтина и по-лесна за разпространение от тези на „Пфайзер“/„Бионтех“ и „Модерна“.


От „Политико“ посочват още, че друг фактор, който може значително да увеличи скоростта на ваксиниране, е промяна в достъпа до тях, предаде бТВ. Към момента здравните власти се фокусират главно върху възрастните хора в домовете, като тяхната ваксинация е по-трудна за организиране, вместо да се отворят големи ваксинационни центрове за желаещите.


Друг въпрос е дали някои страни в ЕС ще последват необичайните и противоречиви практики на Великобритания и Дания, които избраха да забавят поставянето на втората доза от ваксините, за да обхванат по-голям брой хора.


От „Политико“ посочват, че вероятно изчисленията им ще се променят в идните месеци, но това зависи от разработката на ваксините и координацията на здравните власти.