20.01.2010 10:00

Отбелязваме паметта на Евтимий Велики и патриарх Св. Евтимий Търновски

Видян 1899 пъти | Коментари 0
Гласували 0 рейтинг: 0.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

Днес се чества паметта на Преподобния Евтимий Велики, който е живял през V век, както и паметта на българския патриарх Св. Евтимий Търновски, който има голям принос за културната и религиозна идентичност на българите.


Св. Евтимий Търновски произлиза от богат и знатен Великотърновски род. Още в ранната си младост той отива в Килифаревския манастир. По онова време манастирите са основни духовни и книжовни центрове. Евтимий е изключително умен и начетен за времето си, учи и във Византия, но след като се връща от там се усамотява в пещера, недалеч от Велико Търново. Там построява църквата “Света Троица” и малко по малко около него се събират ученици и съмишленици, и така Евтимий става основател на Търновската книжовна школа. През 1375 г. Евтимий е избран за Търновски патриарх, но не спира да развива своята книжовна дейност. При падането на Велико Търново под турско робство Патриарх Евтимий е един от последните стожери на българската духовност и един от последните бранители на българската държава. Той е осъден на смърт от турците, но легендата разказва, че когато палачът вдига ръка да му отсече главата, тя се вцепенява, а мечът пада на земята. Затова Патриарх Евтимий Търновски е заточен и умира през 1402 г. Почти веднага е канонизиран за светец. Животът му е за пример, а делото му е реформаторско.
Българският народ има свой собствен фолклорен календар, който навремето е спазвал стриктно – по него хората са се женели, работили, почивали. Дори кухнята им е била строго подчинена на този календар. Затова е интересно да знаем за този тип традиции, което определено ни дава по широк кръгозор за етнографското минало на България.
20-ти януари е известен всред народа като Петльовден, Ихтим, Ихтима, Петеларовден или Петларовден. Името му подсказва, че той е посветен на петела. Във всяка къща, където е имало момчета е било задължително да се заколи петел. Обикновено това се е правело на къщния праг, който е бил маркер за усвоеното (домашното, познатото) пространство и неусвоеното (чуждото, тайнственото, враждебното). Според традицията петелът се коли от петнадесет-шестнадесетгодишно момче, което все още не е познало жена. След като заколи петела, то трябва да направи кръстен знак с кръвта му по челата на всички момченца в къщата, за да бъдат здрави през цялата година. След което да нарисува кръстове от външната страна на портите, за да не могат злите духове на болестите да влизат. След този ритуал главата на петела се забучва на портата, като се обръща задължително на изток, а краката му се хвърлят на покрива. Перата се прибират от бабите, защото са много ценни и с тях кадят на болни деца. С петльовите пера се украсяват и специални знамена, които са на особена почит този ден. Кухнята е естествено със специална гозба – петел. Важно е той да се свари цял. Наред с него са се приготвяли пити, кравайчета, тиганици, баница или зелник. Информацията е на БГНЕС.



Добави в:
Svejo.net svejo.net
Facebook facebook.com

19min.bg си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 31 март 21:00ч.

Ненормален

Режисьор: Дерик Борте
В ролите: Ръсел Кроу Tom Cooper Карън Писториус Rachel Hunter Гэбриел Бейтман Кайл Флин Джими Симпсън Анди

виц на деня

Разговор между богаташ и новата му руса любовница:
- Миличка, трябва да ти призная нещо. Женен съм.
- Ох, така ме изплаши! Помислих, че яхтата не е твоя…

към хороскоп хороскоп

риби

Ще се наложи да се занимаете и с не толкова приятни дейности

Ще се наложи да се занимаете и с не толкова приятни