В доклада особено се откроява световният лидер в производството на спортни облекла - Nike

Свързани новини

08.04.2022 11:52

Доклад за жестокото производство на вълна за спортната модна индустрия: ЧЕТИРИ ЛАПИ

Видян 2187 пъти | Коментари 0
Гласували 0 рейтинг: 0.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна



Ново проучване на международната организация ЧЕТИРИ ЛАПИ на тема “Употребата на мериносова върна в спортните облекла” сочи, че десетте най-големи световни спортни марки продължават да използват мериносова вълна за производството на някои от продуктите си.


 


Това, което много потребители не знаят обаче е, че тези продукти често не са сертифицирани и, в повечето случаи, са създадени от вълна, придобита чрез болезнения и жесток метод „мулезиране“. От години съществуват по-хуманни решения, но този метод, при който голяма част от кожата от задната част на овцете се изрязва на живо, заедно с вълната, продължава да се прилага.




В доклада особено се откроява световният лидер в производството на спортни облекла - Nike. Двата му основни конкурента Puma и Adidas започват преход към  цялостно използване на сертифицирана вълна до 2025 г. и 2030 г.  за разлика от Nike, които не са предприели стъпки към използването на по-устойчиви материали. ЧЕТИРИ ЛАПИ призовава компанията да предприеме тази важна стъпка към по-хуманно отношение към животните и да спаси живота на милиони овце, които всяка година са подложени на огромно страдание и болка.




От години модната спортна индустрия се възползва от ключовото предимство на вълната като материал, който може да топли и охлажда едновременно. Мериносовата вълна се използва за направата на много продукти - йога клинове, тениски за велосипедисти и спортни панталони. С нарастването на популярността на мериносовата вълна от началото на пандемията, се увеличава и отговорността на производителите за хуманно отношение към животните.   



“Nike твърди, че не подкрепя “мулезирането”, но до сега компанията не е предприела никакви действия за прекратяване на използването му. Неколкократно се опитахме да се свържем с компанията, но не успяхме да получим отговор на въпросите ни за произхода на вълната, която използват и за мерките, които предприемат за премахването на жестоката практика от веригата си за доставки. Призоваваме Nike да започне преход  към  сертифицирана вълна, която не е се произвежда чрез мулезиране. По този начин милиони овце ще бъдат спасени от нехуманната процедура,” казва Ребека Пикалло Гил, ръководител на международната кампанията за вълна на ЧЕТИРИ ЛАПИ.




Мулезирането е системен проблем

ЧЕТИРИ ЛАПИ предостави вълнени проби от различни компании на независима лаборатория във Великобритания, за да ги изследва. Според най-големия снабдител – Австралия - влакната на истинската мериносова вълна не трябва да имат среден диаметър под 22 микрона. Всички изследвани проби са били в тази стойност, което означава, че най-вероятно съдържат именно такъв материал. При липса на проследимост на процеса на снабдяване и само 14% вълна, произведена без мулезиране, рисковете и проблемът с жестокото отношение към животните са очевидни.




“Мулезирането е проблем, който засяга цялата индустрия. Като световен лидер Nike, има възможност да заема ясно позиция за по-хуманното отношение към животните и да окаже влияние върху индустрията“, добавя още Ребека Пикалло Гил.


Предистория

ЧЕТИРИ ЛАПИ от години работи за прекратяването на жестоката процедура “мулезиране”. През 2021 г. над 30 световни модни марки изпратиха отворено писмо до австралийската вълнена индустрия с призив да се сложи край на прилагането му върху овце, които са само на няколко седмици.


 


 


Австралия е единствената страна, в която все още се практикува мулезирането. По време на тази болезнена процедура, освен вълната се отрязва и голяма част от кожата на задната част на овце на възраст между 2 и 10 седмици, без прилагането на средства за облекчаване на болката за животните. Този процес причинява стрес, страх и изключително силна болка, която може да продължи с дни. Налични са  устойчиви решения, сред които е преминаването към други породи овце, които са по-неподатливи към развитието на инфекции. За да се избегне използването на жестоки методи, съществуват и сертификати, чрез които може да се проследи пътя на вълната чак до фермите за отглеждане на овце.



ЧЕТИРИ ЛАПИ:



ЧЕТИРИ ЛАПИ е международна организация за защита на животните, която помага на изложени на прякото човешко влияние животни, разкрива случаи на насилие, спасява животни в нужда и ги защитава. Основана през 1988 г. във Виена от Хелмут Дунглер и приятели, организацията се бори за свят, в който хората се отнасят към животните с уважение, съчувствие и разбиране. Кампаниите и проектите на ЧЕТИРИ ЛАПИ са насочени към животни компаньони, в това число бездомни кучета и котки, към селскостопански и към диви животни, като мечки, големи котки и орангутани, които се отглеждат при неподходящи условия, както и в зони на бедствия и конфликти. С представителства в Австралия, Австрия, Белгия, България, Великобритания, Виетнам, Германия, Косово, Нидерландия, САЩ, Тайланд, Украйна, Швейцария и Южна Африка, както и спасителни центрове в единадесет страни, ЧЕТИРИ ЛАПИ осигурява неотложна помощ и дългосрочни решения. www.four-paws.bg.


 



Добави в:
Svejo.net svejo.net
Facebook facebook.com

19min.bg си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 28 април 21:00ч.

Специален отдел Q: Ловци на фазани

Режисьор: Микел Норгард
В ролите: Николай Лий Коос, Фарес Фарес, Пилу Асбек, Давид Денсик, Даника Чу

виц на деня

Разговор между богаташ и новата му руса любовница:
- Миличка, трябва да ти призная нещо. Женен съм.
- Ох, така ме изплаши! Помислих, че яхтата не е твоя…

към хороскоп хороскоп

везни