Свързани новини

30.08.2019 11:33

Европа става много по-гореща от предвиденото

Видян 1450 пъти | Коментари 0
Гласували 0 рейтинг: 0.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

Части от Европа стават по-горещи, отколкото климатичните модели са предвиждали, твърдят учени.


Според изследване, публикувано в изданието на Американски Геофизичен Съюз Geophysical Research Letters, континектът Европа е станал обект на екстремно високи температури през последните 20 години.


Екипът от учени, воден от Рут Лоренц от Швейцарския Федерален Институт по Технологии в Цюрих, констатира, че нормалният брой дни с екстремна жега и стресово високи температури, комбинирани и с висока влажност на въздуха в Европа, се е увеличил тройно между 1950 и 2018 година, като самите температури са се повишили с 2,3 градуса по Целзий. Изследването показва също, че лятото в Европа е станало много по-топло като цяло, а зимата е станала по-топла, като екстремно студените дни са се намалили с 50% за същия период от време. А температурата през зимата се е повишила с 3 градуса по Целзий.


Лоренц твърди, че въпреки изследването да е за неголям регион като Европа, фактите са показателни и промяната в температурите е доста по-голяма, отколкото е било предвидено в предишни изследвания. Най-последните изследвания на температурата през лятото показват рекорди, които са плашещи. Франция е регистрирала най-горещ ден с температура 46 градуса по Целзий близо до Монпелие на 28 юни. Рекордно високи температури са измерени и в Холандия, Германия и Белгия - 40.7, 40.5, 41.8 градуса по Целзий. Същото може да се каже и за Чехия, Полша, Австрия, Люксембург, Андора и Словакия.


Основното заключение на учените в тяхното проучване е, че Европа се затопля много по-бързо от предвиденото, въпреки някои регионални различия. Всяка година температурните рекорди се увеличават. Със затоплянето на глобалния климат все по-сигурно е, че човешката дейност допринася с около градус за затоплянето на климата. Топлите дни в Европа ще продължават да се увеличават, докато студените ще продължават да намаляват. Тази тенденция ще повлияе значително на общественото здраве в региона, особено в страните, които не са подготвени за екстремните жеги. Стресът от жегата влияе силно върху човешкото здраве и увеличаването на дните с такъв топлинен стрес ще имат влияние и върху производителността на труда и морала, заключава Лоренц.


Източник: Нюзуик


Снимка: pixabay



Добави в:
Svejo.net svejo.net
Facebook facebook.com

19min.bg си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

Тошко Йорданов

ГЕРБ оставиха ППДБ да си играят на юристи: Тошко Йорданов

 „Изборът на служебен премиер беше една ...

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 31 март 21:00ч.

Ненормален

Режисьор: Дерик Борте
В ролите: Ръсел Кроу Tom Cooper Карън Писториус Rachel Hunter Гэбриел Бейтман Кайл Флин Джими Симпсън Анди

виц на деня

Блондинка опитва да постъпи на работа в полицията.

Възрастният шеф в полицията я поглежда и пита:

- Ще ви задам няколко въпроса. Колко е две по две?

- Ъъъъ, четири.

- Добре. Корен квадратен от 100?

- Ами, десет!

- Отлично. Кой е убил Ботев?

Блондинката замълчава.

- Не знам, - накрая казала тя.

- Добре, помислете и елате утре

Блондинката се обажда на приятелка. Тя я пита:

- Взеха ли те на работа?

- Не само, че ме взеха, но вече ми поръчаха и разследване на убийство!