01.03.2017 15:23

Изключителен успех за Йоана Илиева

Видян 1438 пъти | Коментари 0

Младата надежда на българската фехтовка Йоана Илиева спечели първия медал за България на европейското първенство за кадети, което се провежда в Пловдив.  15-годишната възпитаничка на треньора Ивайло Воденов стигна до сребърното отличие в дисциплината сабя. Състезателката на Фехтовална академия Етрополски остана непобедена до последната си среща на шампионата.
Тя бе единствената в групата си в квалификациите, която завърши без загуба. След това спечели двубоите си срещу Джулиен Кортейн (Белгия) с 15:5, Анна Кодер (Франция) също с 15:5 и Марта Окине (Полша) с 15:4. На полуфинала Илиева се справи с швейцарката Ариана Лебел.
На финала българката загуби с 9:15  от миналогодишната шампионка  Лиза Пущай от Унгария. Представянето на Йоана е изключителен успех, имайки предвид, че тя е с две години по-малка от своите съпернички.
Достигането до полуфиналите на шампионата в Пловдив донесе на Илиева  Европейската купа в ранглистата на кадетките.
 По този начин за първи път от пет години насам отново имаме носител на Европейската купа във фехтовката. През 2012 г. възпитаникът на Академията Етрополски Любослав Бурнев спечели отличието при кадетите.

Българката е сред фаворитите за медал от предстоящия шампионат за девойки, който отново ще се проведе в Пловдив.
 От 1 до 10 април градът ще бъде домакин и на световното първенство за кадети, кадетки, младежи и девойки.

бТВ Синема 31 март 21:00ч.