11.07.2010 15:14

Германия се утеши с успеха в "малкия финал"

Видян 1571 пъти | Коментари 0

След страхотен мач и много голове, Германия спечели мача за третото място на Мондиала, побеждавайки с 3:2 Уругвай в среща, играна на стадион "Нелсън Мандела Бей" в Порт Елизабет, като това бе поне частична утеха за Бундестима, който загуби на полуфиналите от тима на Испания с 0:1.

Тази среща се явяваше повторение на "малкия финал" на Мондиал 1970, когато Германия спечели с 1:0. Германия имаше и много по-добър баланс в срещите между двата тима, в които имаше 5 победи, 2 равенства и само една загуба. За нещастие на Бундестима, от различни проблеми се оплакваха Мирослав Клозе, Лукас Подолски и капитана Филип Лам. Нито един от тях не започна срещата, а особено много за това може да съжалява нападателят Клозе, който бе на само един гол от рекорда на Роналдо от 15 попадения на световни първенства. За Уругвай пък се завръщаше Луис Суарес, който пропусна полуфиналната фаза, заради червения си картон, показан за волейболния прийом, с който изби топката от голлинията в мача срещу Гана от четвъртфиналите. Срещата започна с контрол от страна на Германия, а Уругвай стартира предпазливо, изучавайки съперника и чакайки грешка. Логично и първата опасност бе в полза на "маншафта", след като Арне Фридрих нацели горната греда след центриране от корнер. 9 минути по-късно Германия не пропусна ново удобно положение и откри резултата. Швайнщайгер получи топката на повече от 30 метра от вратата на Муслера и изстреля истинска бомба, при която уругвайският страж не се намеси добре и изби топката право в краката на Томас Мюлер, който не сбърка, вкарвайки петия си гол на Мондиала. След попадението обаче Уругвай започна да се съвзема и в 28-та минута стигна и до изравнителен гол. Главният виновник за попадението на Германия Швайнщайгер загуби доста наивно топката в своята половина, която стана притежание на Диего Перес, а той подаде към Луис Суарес и за нападателя не бе трудно да намери Кавани, който с техничен удар прати топката покрай Бут, който правеше дебют в мач на Мондиал на 36 години. Мачът продължи с положения и пред двете врати, но до почивката нов гол не падна. През втората част Уругвай продължи със страхотната си игра и поведе в резултата в 51-та минута след изключително красиво попадение на Диего Форлан. Аревало центрира отдясно след двойно подаване със Суарес, а бившият нападател на Манчестър Юнайтед препарира Бут с прекрасен удар от въздуха. Така двамата голмайстори в срещата Мюлер и Форлан се изравниха с Давид Вия и Уесли Снайдер в борбата за голмайсторския приз на Световното първенство, като и четиримата са с по пет попадения. Бе ред обаче и на Германия да се събуди. Това се случи само 5 минути по-късно. Играещият изключително колебливо в последните мачове на "урусите" Фернандо Муслера направи нова грешка, след като излезе неразчетено при центриране на Боатенг отдясно, а за високия Марсел Янсен не бе трудно да го изпревари и да прати топката в мрежата на Уругвай с глава. В 76-та минута Германия имаше нова възможност за гол след удар на резервата Кислинг, но Муслера спаси. Вратарят обаче нямаше какво да направи в 82-та минута, когато Сами Кедира надскочи Диего Лугано след корнер отдясно и реализира с глава за 3:2. Германците продължиха да пропускат добри положения и след гола, след като удар на Боатенг бе спасен от Муслера, а Кислинг стреля над вратата. Последната възможност за Уругвай в мача дойде в 92-та минута, когато "урусите" получиха шанс да изпълнят фаул в близост до вратата на Бут. Шансът обаче не бе на страната на Диего Форлан, който изстреля истинска бомба, която срещна напречната греда на Бут. Секунди след това бе даден и краят на срещата, който узакони втората поредна победа на Германия в "малкия финал" на Мондиала, след като преди четири години "маншафтът" срази Португалия.

Днес е и грандиозният финал на Световното първенство между Холандия и Испания, който ще се играе на стадион "Сокър Сити" в Йоханесбург.