07.07.2010 10:01

Холандия чака съперника си на финала

Видян 1286 пъти | Коментари 0

Холандия продължава да мечтае за първа световна титла в своята история, след като победи Уругвай с 3:2 в Кейптаун и стана първия финалист на Мондиал 2010 в Южна Африка.

На почивката резултатът бе 1:1 след красиви голове, реализирани с далечни шутове на Ван Бронкхорст и Форлан, а „лалетата“ решиха спора през второто полувреме с голове на бившите играчи на Реал Мадрид Снайдер и Робен. След равностойно начало холандците нанесоха своя удар в 18-ата минута, когато Джовани ван Бронкхорст с феноменален изстрел от 30 метра не остави никакви шансове на Муслера, който докосна топката с върха на пръстите си, но тя влетя под сглобката на левия ъгъл на вратата му. По идентичен начин „урусите“ изравниха четири минути преди почивката. Голямата звезда на южноамериканците Диего Форлан стреля от около 25 метра, а след фалцирания му удар кълбото „Джабулани“ заблуди Стекеленбург, който не реагира по най-добрия начин в ситуацията и допусна изравнителен гол. В средата на това полувреме на терена прехвърчаха сериозни искри, след като Мартин Суарес от отбора на Уругвай, пред наказателното поле на съперника опита задна ножица, а кракът му нацели главата на Деми де Зеув. Последва спречкване между футболистите и жълти картони получиха Уесли Снайдер и Касерес, но след това играта не загрубя. През втората част играта отново бе атрактивна и равностойна, а холандците успяха за втори път да поемат инициативата в 70-ата минута след спорен гол на Снайдер, негов седми в последните осем срещи на „лалетата“. С премерен удар халфът на Интер прати топката в долния ляв ъгъл на вратата на Муслера, но в момента на стрелбата негов съотборник се намираше в засада, пред вратаря Муслера, който по този начин не можа да реагира на слабия изстрел на Снайдер. Малко след това „лалетата“ решиха окончателно спора в своя полза. В 73-ата минута Робен, след центриране на Дирк Каут с глава насочи неспасяемо топката в десния ъгъл на Муслера и увеличи на 3:1 преднината на своя отбор. Ценният гол на Робен ще остане в аналите като №2200 в историята на световните финали. Крилото можеше да отбележи и втори гол в срещата четири минути преди края, но излязъл сам срещу Муслера, не успя да го преодолее. Когато всички очакваха последния съдийски сигнал, Уругвай успя да стигне до гол, който върна интригата в заключителните секунди на срещата. Във втората минута на допълнителното време Макси Перейра простреля вратата на Стекеленбург за 2:3 и „урусите“ се хвърлиха с целия си отбор напред, но не успяха да стигнат до изравнителен гол в оставащите 120 секунди. Така Холандия победи Уругвай с 3:2 и очаква своя съперник във финалната среща в неделя, който ще бъде излъчен в утрешния втори полуфинал Испания – Германия.