03.06.2010 13:21

Телевизия, интернет и публични прожекции на Мондиала за българските фенове

Видян 1715 пъти | Коментари 0

За първи път Българската национална телевизия интегрира по време на голямо спортно събитие телевизия, интернет и публична прожекция.

Такава е концепцията за отразяване на световното първенство по футбол. БНТ ще излъчи всички 64 мача от Мондиал 2010 от 11 юни до 11 юли. Те ще се предават пряко по БНТ1 и на сайта svetovno.bnt.bg. Петима журналисти ще коментират двубоите от Южна Африка - Петър Василев, Ивайло Атанасов, Никола Ибришимов, Радостин Любомиров и Петър Иванов. Репортерът Антония Близнакова и операторът Николай Балкански ще имат ангажимента да захранват със собствени материали богатата студийна програма в БНТ. За първи път програмата на БНТ1 е подчинена изцяло на Световното първенство. Предаванията на тема Мондиал ще започват в Сутрешния блок с 10-минутен модул, който ще представя какво предстои за деня. Ще се излъчва около 7:10 часа след новините. Началото на студийната програма започва в 13:30 - 13:45 часа с гости, разговори и интересни материали преди първия мач. Два екипа водещи ще бъдат домакини за БНТ в студиото в зала 2 на НДК. Познатият тандем Камен Алипиев - Ели Гигова и новосформираният дует Методи Манченко - Петя Дикова. Програмата, която рамкира мачовете от Мондил 2010 е наречена "Зов от Африка". Двубоите са с начални часове 14:30, 17:00 и 21:30, като футболната програма преди, на полувремето и след тях ще прекъсне единствено в 20:00 часа за емисията "По света и у нас". Гвоздеят на студийната програма е след втория мач от 19:00 часа, когато в зала 2 на НДК ще гостуват музиканти, актьори, известни личности от различни сфери на обществения живот, чуждестранни гости, представящи отборите-участници в Мондиал 2010. Целта е в този модул да се разгледа футбола от различни гледни точки. В залата ще има бенд и изпълнители на живо. Предвиждат се включвания от площадката на НДК, където за първи път съвместно с ръководството на двореца на голям екран се организира легална публична прожекция на мачовете от Световното и на футболната програма на БНТ. След последния за деня мач предстои отново богата аналитична част, обхващаща всичко, случило се до момента. За зрителите, заети през деня има две алтернативни възможности да гледат Мондиал 2010 - на живо в сайта svetovno.bnt.bg и на повторения след полунощ. Заедно с нощните повторения става дума за средно 16 часа програма в първата фаза на първенството. В интернет-пространството БНТ също има желание за съвременно представяне. На сайта svetovno.bnt.bg ще се предлага стрийм на живо на мачовете, като в случаите на срещи, които се играят едновременно, и двата мача ще "вървят" паралелно в този сайт. Той ще има богата видео и текстова информация, игри за зрителите, възможност за коментарите им, както и пространство, в което те сами ще могат да публикуват свои собствени видео материали.