23.05.2010 15:33

Интер стъпи на европейския връх след 45 години

Видян 1291 пъти | Коментари 0

Интер Милано спечели Шампионската лига след 45 години чакане, надделявайки във финала срещу Байерн Мюнхен с 2:0, постигайки така безпрецедентен требъл.

Мачът започна със страхотна церемония, подобаваща на финал в Шампионската лига. Байерн имаше четири трофея в надпреварата, докато Интер можеше да се похвали с два, последния от които беше през 1965 година. Още в 5-та минута Милито се измъкна добре отляво и комбинира със съотборник, но в крайна сметка защитата на баварците се справи и изчисти топката. Байерн отговори с пробив отдясно на Робен в 10-та минута и пас към Ивица Олич, който обаче стреля покрай вратата. В 15-та минута имаше доста спорове, след като Майкон очевидно игра с ръка в наказателното си поле, но реферът Уеб остана безмълвен. Три минути по-късно Снайдер тества рефлекса на Бут след страхотен шут от фаул, рикоширал и в Алтънтоп, но стражът на баварците се намеси авторитетно. В 23-та минута Робен стреля много неточно от добра позиция, след като Мюлер се пребори с двама защитници на "нерадзурите". Нов пробив на Милито отляво завърши с центриране към Снайдер, който не намери добре топката. В 35-та минута обаче двамата не сбъркаха и след добра комбинация резултатът бе открит. Милито свали с глава топката към Снайдер, който му върна с пас в коридор и за Принца не бе трудно да открие резултата с премерен шут под гредата. Последваха силни минути за Интер, като Снайдер можеше да удвои в 43-та минута, но ударът му бе в обсега на Бут. Втората част започна вихрено и още в 46-та минута Мюлер имаше шанс да изравни след добър пас на Алтънтоп, но Жулио Сезар спаси. Интер отговори с техничен удар на Пандев, който Бут едва спаси. Алтънтоп пропусна ново удобно положение в 54-та минута, след като от вътрешността на наказателното поле не успя да намери очертанията на вратата на италианците. Мюлер имаше шанс да се разпише след центриране от корнер, но Камбиасо изби с глава. Робен също застраши Цезар след техничен удар две минути по-късно, но стражът показа класа и избир. Отново герой за Интер обаче се оказа Диего Милито, който заби втори гол в 70-та минута и почти реши мача. Той овладя топката след атака на Байерн и със страхотен слалом между защитата на германците реализира хладнокръвно за 2:0. До края Байерн опита натиск, но Интер се защитаваше отлично и не допусна опасност. Така Интер триумфира с безпрецедентен требъл и първи успех в Шампионската лига от 45 години, а Жозе Моуриньо спечели втора титла в турнира след успеха си със Порто през 2004 година. Той стана и едва третият човек в историята с две титли с два различни отбора след Ернст Хапел и Отмар Хитцфелд. Това бе и успех на португалеца над ментора в му Барселона Луис ван Гаал. За ван Гаал остана утехата от спечеления дубъл през този сезон, но и малко горчилка от загубения финал. Тимът явно не успя да покаже най-доброто от себе си без наказания Рибери и логично загуби. Италия запази и четвъртото си място в Шампионската лига през следващия сезон, след като Интер победи в редовното време. При равенство в редовните 90 минути или победа на баварците от догодина Германия щеше да се радва на допълнително място в Шампионската лига.