02.04.2018 09:34

Два златни, два сребърни и три бронзови медала за гимнастичките ни

Видян 237 пъти | Коментари 0

Седем медала спечелиха гимнастичките ни в последния ден на световната купа по художествена гимнастика в София. Българките се окичиха с два златни, два сребърни и три бронзови отличия във финалите на отделните уреди, като в индивидуалното, така и при ансамблите.

Симона Дянкова, Елена Бинева, Лаура Трратс, Теодора Александрова и Мадлен Радуканова отново показаха, че са най-добрия отбор в света през този сезон. Възпитаничките на Весела Димитрова и Михаела Маевска спечелиха златния медал във финала с пет обръча . Момичетата вдигнаха отново на крака публиката в залата със своето изпълнение и получиха оценка от 20.850 точки (най-високата им до този момент на Световната купа в София, 12.300 за трудност). Сребърното отличие стана притежание на ансамбъла на Япония с 19.800 точки (12.000 за трудност). Италия стигна до бронза с 19.650 точки.

Във финала с три топки и две въжета българките допуснаха грешки в изпълнението си (излизане на гимнастичка и уред извън терена) и бяха оценени със 17.700 точки, което им стигна за бронзовото отличие. Златният медал стана притежание на петорката на Япония с 18.800 точки, а на второ място се нареди Италия със 17.800 точки.

В индивидуалната надпревара Катрин Тасева спечели 4 медала. Българката изигра перфектно съчетанието си вв фнала с обръч, получи 17.950 точки, които и донесоха и сребърното отличие. Другата родна представителка в този финал - Боряна Калейн, също беше много стабилна и си осигури бронза със 17.750 точки. Титлата стана притежание на шампионката в многобоя Александра Солдатова, която беше оценена от съдиите със 18.550 точки.

Тасева спечели втори медал във финалите с топка. Възпитаничката на Бранимира Маркова изигра великолепно съчетанието си, за което получи оценка от 17.650 точки и така си осигури бронза в крайното класиране. Тя беше изпреварена единствено от първата и втората в многобоя Александра Солдатова (18.300) и Екатерина Селезньова (17.800). Другата българка  - Боряна Калейн, допусна грешка и остана пета с 16.800 точки.

Във финала с бухалки Тасева спечели титлата, след като изигра много силно и уверено своята композиция и получи оценка от 17.850 точки. Втора се класира Влада Николченко (Украйна) със 17.200 точки, а трета е Александра Солдатова (Русия) с 16.900 точки, която допусна грешки.

Последното отличие – сребро, Катрин Тасева спечели във финала с .лента. Тя и тук допусна грешки, но това направиха и останалите седем финалистки на този уред. Така с оценка от 14.800 точки българката стъпи на второто място на почетната стълбичка. Шампионка на лента стана Линой Ашрам (Израел) с 15.950 точки, а трета е Екатерина Селезньова (Русия) с 14.600 точки.