15.02.2018 15:16

Свиндал грабна олимпийското злато в спускането

Видян 1788 пъти | Коментари 0

Аксел Лунд Свиндал спечели златния медал в спускането при мъжете на зимните олимпийски игри в Пьонгчанг. 35-годишният ветеран даде най-добро време на пистата Джонсон, като се спусна за 1:40,25 минути. Така скандинавецът завоюва втори златен и общо четвърти олимпийски медал в кариерата си. Той е първият норвежец, който става шампион в спускането на Олимпийски игри. Освен това, Свиндал стана и най-възрастният олимпийски шампион в алпийските ски.

На второто място остана неговият сънародник Шетил Янсруд.  Бронзовият медал остана за водача в класирането за Световната купа в тази дисциплина Беат Фойц. Швейцарецът също направи доста добро спускане, но малко не му достигна, за да изпревари двамата норвежци. Той остана на 18 стотни зад победителя.

Сериозен крах в дисциплината претърпяха австрийските скиори. Олимпийският шампион от Сочи Матиас Майер остана едва 9-ти. Макс Франц завърши 11-ти, а Ханес Райхелт е 12-ти. Най-добро представяне от австрийците направи Винсент Крихмайер със 7-мо време.

В дамските ски-алпийски дисциплини Микаела Шифрин стана новата олимпийска шампионка в гигантския слалом.  Голямата изненада бе сребърният медал на  норвежката  Рагнхилд Мовинкел. На трето място остана италианката Федерика Бриньоне. Българката Мария Киркова завърши на 40-о място в надпреварата.

В биатлона шведката Хана Йоберг сензационно грабна златния медал в индивидуалния старт на 15 километра. Българките Даниела Кадева, Стефани Попова, Десислава Стоянова и Емилия Йорданова завършиха съответно на 53-о, 77-о, 79-о и 82-о място.

В старта на 20 километра при мъжете триумфира норвежецът Йоханес Тингенс Бьо. Това бе първа олимпийска титла за него. Втори се нареди хърватинът, който се състезава за Словения – Яков Фак, а бронзовото отличие отиде при австриеца Доминик Ландертингер. Големият фаворит Мартен Фуркад завърши едва  на 5-о място. Българските биатлонисти направиха добро представяне в старта на 20-те километра. Владимир Илиев се нареди 19-и, а Краси Анев завърши 25-и. Другите ни двама представители Димитър Герджиков и Антон Синапов завършиха съответно 43-и и 71-и

- Каква е разликата между мъжа и микровълновата печка?

Никаква, след 30 секунди всичко е готово.