26.07.2017 14:07

Любен Каменов и Христо Манолов печелят Шипка – Дамасцена 2017

Видян 1561 пъти | Коментари 0

След изключително драматична и напрегната надпревара в подножието на легендарния връх Шипка вече са ясни имената на топ- пилотите, които спечелиха петия кръг от шампионата по планинско изкачване „Шипка – Дамасцена 2017“, което е и кандидат за Европейската купа на FIA. Това са Любен Каменов (Yacoo Рейсинг) с Мицубиши Лансър Ево 9 и шуменският инженер Христо Манолов (Боила) също с Мицубиши Лансър Ево 9. Каменов спечели първото място и купата на организатора и на спонсора „Дамасцена“, но не взе точки за националното първенсво. От своя страна Манолов записа втора по ред победа за тази година, прибави 25 т. за генералното класиране както и парична награда от 2000 лв.  Времето на Каменов бе 4:52.39 мин., като спечели и двете изкачвания, докато на Манолов бе 5:03.62 мин или на 11.39 сек. Втори за шампионат остана лидерът Юлиян Телийски (Дунев Рейсинг) с Мицубиши Лансър Ево 9, който е първи в клас НС2 и бе само на 0.20 сек от Манолов. Той получи парична награда от 1500 лв. Предоставена от спонсора „Дамасцена”. С 18-те точки, които Телийски взе, той вече има 86 т. и продължава да води в класирането за шампионата, кръг преди края, който ще се проведе през август в Кюстендил. Пистовият специалист Пламен Камбуров (Автотранс) с Мицубиши Лансър Ево 9, стана 3-и при втория си старт в планинския шампионат. Той си тръгна с парична награда от 1000 лв. Друг от фаворитите - Илия Царски (Автоцар) с Мицубиши Лансер Ево 9, бе декласиран от състезанието. Четвърти завърши Ивелин Йотков (БМВ-Клуб България) с БМВ Е30. Първи в клас НС4 и сред автомобилите с две двигателни колела беше Йордан Тодоров (Джордан Рейсинг) със Ситроен Саксо. Той спечели битката в  съответния клас със съотборника си Александър Димитров-Пъчката, също със Ситроен Саксо. В първия манш, както и в тренировките Джордана бе победен от младия Иван Влъчков (КА-2 рейсинг) с Хонда Сивик. Но малко преди финала той катастрофираи не успя да завърши втория манш. В съботния ден и в първия манш на неделята Влъчков беше с най-добро време от съперниците си в по-ниските класове. В събота заради  повреда в скоростната кутия отпадна и Стефан Стоев (АРА Моторспорт) с Хонда Сивик, който е фаворит в НС3. Така Косю Йорданов (ЕФКО Рейсинг) с Рено Меган) спечели в класа, след отпадането на Иван Влъчков. (Хонда Сивик). Спорът през уикенда Динко Иванов (Стара Загора) със Ситроен С2 R2  срещу Димитър Божилов (Дунев Рейсинг) със Ситроен Саксо, завърши в полза на старозагореца. Божилов обаче си осигури третата титла в RC4 след като има 101 т., докато Динко Иванов е със 73.

Първенството приключи и в клас RC5, в което Павлин Русев (Булсим) със Ситроен Саксо стана шампион за 2017 г. с 5 победи от 5 старта и 125 т. актив. Втори в „Шипка Дамасцена” стана Симеон Христов (Стари столици) с Опел Тигра. С пет победи от 5 старта и с титла в клас НС 5 вече е бургазлията Павел Шенков (Вромос) с ВАЗ 2107.  В клас RC3 първи е Антон Титов (Мегапорт) със Ситроен DS3. За него това планинско бе подготовка за рали „Сливен“.  Победителите в състезанието изказаха благодарности към организаторите и спонсора за отличната работа и предоставените условия. В проведения от 21 до 23 юли, пети и най-важен кръг от шампионата взеха участие 43-ма състезатели. Състезанието е кандидат за Европейската купа на FIA през 2017-а. То се провежда в два манша. Наблюдатели бяха хърватина Паро Санжин и словенеца Душан Кобикишек. Председател на спортната комисия е  австриецът Волфганг Зауер.  „Това е един от най-важните кръгове от шампионата на България. Щастлив съм, че в него участват големите шампиони на автомобилния спорт в страната ви.”, каза г-н Зауер. Първият старт на състезанието над Казанлък е даден още през 1979 г., което прави надпреварата една от най-богатите на традиции в страната. Очаквам автомобилният спорт да замирише на рози“, заяви на пресконференцията председателят на БФАС Владимир Илиев, който така коментира участието на основния спонсор на състезанието – „Дамасцена” ЕООД.

- Каква е разликата между мъжа и микровълновата печка?

Никаква, след 30 секунди всичко е готово.