14.09.2018 09:31

Франция преклони глава пред Везенков и компания

Видян 1384 пъти | Коментари 0

България победи Франция със 74:68 в мач от втората фаза на квалификациите за баскетболното световно първенство. Двубоят се игра в "Арена Ботевград".

За гостите това бе първа загуба по пътя към Мондиал 2019 в Китай. Двата тима не се бяха сблъсквали от 1994 г. насам, като в исторически план "петлите" все още имат преимущество - 12 успеха срещу 10 за "лъвовете".

Последната победа на България над Франция е на онзи паметен 17 ноември 1993 г., , преди четвърт век. Тогава баскетболните ни национали сразиха "петлите" в Ямбол, а часове по-късно футболните разплакаха "Парк де Пренс".

Селекционерът Любомир Минчев разполагаше с всичко най-добро, включително звездата ни - Александър Везенков ("Олимпиакос"). На линия бе и американецът с български паспорт Дий Бост ("Химки").

Французите, европейски шампиони от 2013 г., пристигнаха у нас със състав, в който личат имената на Никола Батум ("Шарлът Хорнетс") и Нандо Де Коло (ЦСКА Москва).

"Лъвовете" започнаха отлично и водеха с 9:7 след 4 минути игра. С добра атака и агресивна защита тимът на Любомир Минчев отбеляза 6 безответни точки и стигна до аванс от 15:7. Последваха две тройки на звездата на "петлите" Никола Батум и Франция намали до 13:17.

Александър Везенков и компания отговориха със силна серия и разликата набъбна до 11 точки при 26:15 за България. Франция влезе в серия от 8-0, а първата част завърши с три точки преднина за нашите - 26:23.

Гостите продължиха серията си и обърнаха до 26:28. След четвърт час игра "лъвовете" изоставаха с 30:32. До края на частта водачеството се менеше често, но все пак българският тим имаше точка аванс на почивката - 45:44.

Третата четвъртина бе равностойна и всичко се реши в последната, преди която таблото в "Арена Ботевград" показваше 59:58 в полза на "трикольорите".

Момчетата на Любомир Минчев продължиха с отличната игра и в крайна сметка затвориха мача при 74:68.

Най-резултатен за България бе Дий Бост със 17 точки, като добави и 6 борби и 1 асистенция. Димитър Димитров вкара 16, Павел Маринов - 13, а Божидар Аврамов отбеляза 9, колкото и Александър Везенков, който завърши с 8 борби.

За французите над всички бе Никола Батум със 17 точки, а Едуин Джаксън и Пол Лакомб се отчетоха с по 13.

Стартовите петици:

България: Станимир Маринов, Дий Бост, Павел Маринов, Димитър Димитров, Александър Везенков

Франция: Андрю Албиси, Нандо Де Коло, Никола Батум, Амин Нуа, Мустафа Фал